Miniklerle Başkent Gezisi - Ankara Gezi Rehberi

              

Bugün minik kardeşlerimiz ile başkentimiz Ankara'yı gezeceğiz.. Ankara'nın tarihi ve manevi güzelliklerinin yanı sıra eğlenceli bir gezi olacak şüphesiz..

İstanbul'dan ayrılıyoruz sabahın saatlerinde.. Ankara'ya doğru hareket ediyoruz. Eğlenceli ve güzel bir yolculuğun ardından öğle saatlerinde Başkent'teyiz..         
      

Anıtkabir

Ankara'ya ayak basar basmaz Atamıza koşuyoruz.. İlk durağımız Anıtkabir. Burada küçük arkadaşlarımıza Atamızı ve Anıtkabir'in özelliklerini anlatıyoruz. Anıtkabir ziyaretimizde törene katılarak Atamızın huzuruna çıkıyor ve manevi bir huzura kavuşuyoruz.

(Anıtkabir ile ilgili detaylı bilgi için daha önce yazdığım : 'Ulusumuzun Kalbinin Attığı Yer Anıtkabir' isimli yazımı okuyabilirsiniz)

Anıtkabir Tören
Törenimizin ardından Anıtkabir Müzesini gezip Atamızı küçük kardeşlerimize anlatıyor ve içlerindeki Atatürk sevgisini daha da anlamlı hale getiriyoruz. Atatürk bilincini ve sevgisini onların kalplerinde silinmez bir hale getirmek bir nevi bizim görevimiz..

* Anıtkabir her gün saat 09:00-17:00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Anıtkabir gezimizin ardından bir sonraki durağımız Etnografya Müzesi..

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Türk Milli karakterini, yaşam tarzını, örf ve adetlerinin sergilendiği bunun yanı sıra Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanan ve yapılan ilk devlet müzesidir. Ayrıca müzenin en önemli özeliklerinden birisi de Atatürk'ün vefatının ardından Atamızın naaşı özel bir koruma yapıldıktan sonra 21.10.1938-10.10.1953 yılları arasında geçici olarak burada bekletilmiştir ve askerler Atamızın başında nöbet tutmuştur. 

İşte tam da burada...

Etnografya Müzesi Atatürk'ün Geçici Mezar Alanı


Etnografya Müzesi'nin girişinde bulunan bu alanın sağ tarafındaki koridordan başlayarak müzeyi gezebilirsiniz. 

İlk salonda geleneksel Türk kıyafetlerinin sergilendiği kısmı göreceksiniz. Burada birçok yöreden kıyafet gelenekleri sergileniyor. 

Koridordan devam edip ikinci salona devam ettiğinizde ise Türk gelenek ve göreneklerinin olduğu kısıma geliyorsunuz. Burada düğünler, sünnet geleneği, dokumacılık ve bakırcılık gibi birçok Türk adetini görmek mümkün. 

Sol tarafta kalan salonda ise Türklere özgü çini, cam, ahşap ve taş eserler, silahlar ve  takılar sergileniyor. Müzenin çıkış kısmında ise ufak bir de hediyelik eşya alabileceğiniz bir stand mevcut.

Etnografya Müzesi'nin giriş kapısında bir hatıra fotoğrafı çekildikten sonra otelimize doğru ilerliyoruz..

Etnografya Müzesi
             
***

Ertesi gün uyanıp kahvaltımızı yaptıktan hemen sonra Başkent gezimize devam ediyoruz. Bugünkü ilk durağımız Ankara Kalesi'nin eteklerinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi.

* Etnografya Müzesi pazartesi hariç her gün 08:30-12:30 / 13:30-17:30 saatleri arası ziyarete açıktır.
Etnografya Müzesi giriş ücreti 10 TL olup, Müzekart geçerlidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Ankara Kalesi


Anadolu Medeniyetleri Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi farklı dönemlerde Anadolu'da yaşayan tüm medeniyetlerin gelişimi ve günümüze bıraktığı eserlerin sergilendiği harika bir müzedir. Müze dönem dönem olarak salonlara ayrılmış ve her geçtiğiniz salonda hayretler içinde kalacağınız eserler mevcut. Özellikle bal mumundan heykellere bayılacaksınız. Çocukların da en fazla dikkatini çeken şeyler bunlar.. Heykellerin gerçek olup olmadığını anlamak için ağzına, burnuna parmak sokmak da yaşınız kaç olursa olsun eğlenceli.. :)

Salonun ilk bölümde Anadolu'da yaşanan çağlar anlatılıyor. Paleolitik dönem, Neolitik dönem, Kalkolitik dönem, Eski tunç dönemi bölümlerinde genellikle bu dönemlere ait bulunan yazıtlar, figürler ve kullanılan eşyalar sergilenmekte..

Salonun diğer kısımlarında ise Anadolu'da yaşayan uygarlıklardan kalma eserler sergileniyor. Asur Ticaret Koloniler, Eski Hitit, Hitit İmparatorluğu, Geç Hititler, Frigler, Urartular ve Lidyalılar...

Ben müzelerden çok fazla fotoğraf paylaşmak istemiyorum, çünkü buralardaki eserlerin canlı olarak görülmesinden yanayım. Bir de birçok müze de fotoğraf çekmek yasak olduğu için kuralcı davranıyor da olabilirim.. :)

* Anadolu Medeniyetleri Müzesi haftanın her günü 08:30-17:30 saatleri arası ziyarete açıktır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi giriş ücreti 30 TL olup, Müzekart geçerlidir.

Eski Meclis (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin ardından Türk ulusunun kurtuluş mücadelesine şahitlik etmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği için en önemli ve kritik kararların alındığı ilk meclise gidiyoruz. Burası 23 Nisan 1920 yılında açılan ilk meclis. 9 oda ve 1 salondan oluşan bu küçük, mütevazi ve gösterişten uzak meclis, 18 Ekim 1924'e kadar hizmet vermiştir. Günümüzde ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyarete açık durumdadır.

1.Meclis (Eski) Kurtuluş Savaşı Müzesi
1.Meclis (Eski) İç Salon

Yeni Meclis (Cumhuriyet Müzesi)


Eski Meclis'in 50 metre aşağısında bulunmaktadır. 18 Ekim 1924 yılından itibaren bu meclis kullanılmıştır. Türk siyasi tarihine çok önemli kararlara tanıklık etmiş ve 36 yıl boyunca hizmet vermiş bir meclis binasıdır. Bu bina günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir.

2.Meclis (Yeni) Cumhuriyet Müzesi
2.Meclis (Yeni) Cumhuriyet Müzesi Salonu

Mta Tabiat Tarihi Müzesi

             

Meclisleri de gezdikten sonra sıra geldi Ankara'daki son noktamız olan MTA Tabiat Tarihi Müzesi'ne.. Burası çocukların çok seveceği bir müze.. Şöyle ki 2 gün boyunca 10 yaş grubu çocuklarla Ankara'yı geziyoruz ve onların her sıkıldığı anda "bakın sizi dinozorlara götüreceğiz" gibi sözlerle oyalıyoruz ve sonunda geliyoruz dinozorlara.. :)

Buraya geldiğimizde yorgunluktan ölen çocuklar birden canlanıveriyor müze girişindeki dev dinozor maketlerini görünce.. :)


Müzenin içerisinde güneş sistemi içerisindeki gezegenler, bu sistemde dünyanın yeri ve özellikleri, dünyanın oluşumu ve tarihsel gelişimi, bu gelişim sürecince dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların anlatıldığı eğlenceli bir müze burası. Çocukları ise burada zaptetmek çok zor.. :)

* MTA Tabiat Tarihi Müzesi her gün 09:00-16:00 saatleri arası ziyarete açıktır ve girişi de ücretsizdir.
Mta Tabiat Tarihi Müzesi - Gezegenler

Mta Tabiat Tarihi Müzesi - Dinozorlar
Mta Tabiat Tarihi Müzesi - Dinozor İskeletleri
Mta Tabiat Tarihi Müzesi - Vahşi Hayvanlar
Mta Tabiat Tarihi Müzesi - Vahşi Hayvanlar 2

Bu eğlenceli müzenin ardından çocukları zor da olsa toparlıyor ve İstanbul'a dönüş yoluna geçiyoruz. Mta Tabiat Tarihi Müzesi'nde benim de en az çocuklar kadar eğlendiğim doğrudur.. :)

            

Ankara'dan Sevgilerle...

Caner ÇELİK

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Ankara gezi rehberi, Ankara gezilecek yerler, Ankara görülecek yerler, Ankara tarihi yerler, Ankara gezi notları, Ankara seyahat rehberi, Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Mta Tabiat Tarihi Müzesi,  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar