Labirent'in Sonundaki Gizli Cennet 'Dalyan'

Dalyan-Gezilecek-Yerler
                                    
Sazlıklardan oluşan bir labirent hayal edin.. Bu sazlıkların arasında sıra sıra ilerleyen küçük tekneler düşünün.. ve bu labirent'in sonunda bir cennet ; Dalyan...

Türkiye'nin en önemli simgelerinden biri olan kaya mezarlarıyla Kaunos antik kentininin yanıbaşında kilometrelerce uzanan İztuzu Plajı'nı ve dünyada nesli tükenen Caretta Caretta kaplumbağalarını keşfetmenin tadına varabilirsiniz burada.

Dalyan'da tatil yapmanın yanı sıra özellikle Fethiye ve Marmaris bölgelerinden de Dalyan'a turlar ile ulaşmanız mümkün. Bunun dışında kendi imkanlarınızla da Dalyan'a kara yolu ile de gelebilirsiniz. 

Biz de 4 arkadaş Marmaris'ten Dalyan'a deniz yolunu tercih ettik ve birlikte çalıştığımız gezi teknelerimizden biriyle Dalyan'a bir uğrayalım dedik.. :)


Marmaris'ten Ayrılış...

Sabah saatlerinde Barkas isimli teknemizle Marmaris'ten ayrıldık. Dalyan'a tur yapan açık denizde seyir ettikleri için boyutları ve kapasiteleri çok büyük teknelerdir. Hal böyle olunca tekneler sanki bir cruise teknesi gibi kalabalık oluyor. Ama biz sezon sonuna denk geldiğimiz için çok kalabalık bir grubumuz yok daha rahatız :)

Marmaris - Dalyan arası deniz yoluyla yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika sürüyor. Uzun bir deniz yolu rotası olduğundan tekneler bu güzergahta 1 defa yüzme molası veriyorlar. Bu yüzme molası da genellikle Yılancık Adası'nda oluyor.

Dalyan-Tekne-Turu

Dalyan bölgesine geldiğinizde İztuzu plajının tam karşısındaki Delikli Ada denilen yerde büyük gezi teknelerimizden inip ufak teknelerimize transfer oluyoruz. Burada genelde kişilerin milliyetlerine göre tekneler organize ediliyor. Teknelerdeki kişilerin milliyetine göre Türkçe, İngilizce ve Rusça rehberlik hizmeti veriliyor.

Dalyan-Kucuk-Teknelere-Transfer-Noktasi                                    

İztuzu Plajı (Turtle Beach)

Ufak teknelerimizle gruplar halinde İztuzu plajının iskelesine doğru ilerliyoruz. Burada teknemizin kaptanı bize buranın ünlü mavi yengeçi konusunda bilgiler veriyor. Burada Caretta Caretta'ların en sevdiği gıda maddesi olan mavi yengeç, insanlar tarafından da çok ilgi görüyor.

Mavi-Yengec-Dalyan                           
İztuzu Plajı 5,5 kilometre uzunluğunda altın sarısı kumlardan oluşan dünyanın en güzel ve en önemli plajlarından biri. Bir tarafı tatlı su, bir tarafında ise tuzlu su. Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakabilmeleri için çok uygun olan bu ince kumlu plajın batı kısmına teknelerle, doğu kısmına ise kara yoluyla ulaşım mevcuttur. 

iztuzu-plaji-manzara
iztuzu-plaji-fotograf

Plaj sabah 08:00'dan akşam 20:00'a kadar halka açık daha sonra da plaja giriş kesinlikle yasak. Havanın kararmasıyla birlikte plaj asıl sahiplerine kalıyor, o şirin Caretta Caretta'lara...


Caretta Caretta'ların çoğalması için yumurtaların doğal yönden muhafaza edilmesi çok önemli. Bu yüzden halka açık bir plaj olsa da belediye ve çevre gönüllüleri tarafından plaja konulan yuva kafesleri ile yumurtaların bırakıldığı yuvalar korunuyor.


Bir Felaketin Mucizevi Meyvesi İztuzu

Antik çağlarda İztuzu plajı yokmuş. Günümüzde İztuzu Plajı'nın 3 km içerisinde bulunan antik kent Kaunos (Caunos) bir liman kenti imiş. Gemiler şimdiki Sülüklügöl mevkiine yanaşırmış. 

M.Ö.227'de büyük Rodos depreminde Anadolu'nun güneybatı sahilinin büyük zarar gördüğü tarihte bilinmektedir. Bu deprem Dalaman çayının yatağını değiştirmiş. İşte bu olay İztuzu mucizesini yaratmış. Dalaman çayı olmayınca kumların sürüklenmesi ters tarafa dönmeye başlamış. Dalgalar kumları karaya sürüklemiş. İztuzu önündeki bulunan kayalıklar dalgaları kestiği için kumlar şimdiki bulundukları yerde birikmiş de birikmiş. İncecik altın sarısı kumlar uzun bir zaman sonunda bu mükemmel kumsalı oluşturmuş. 

İztuzu adı nereden geliyor? diye soracak olursanız, bir liman kenti olan Kaunos aynı zamanda tuz ve tuzlu balık üretiminin ve satışının yapıldığı bir şehir. Buranın ismi de tuz ticaretinden gelmekte..

***

İztuzu plajı hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra gelelim bize... Yoğun geçen bir turizm sezonunun artından bu güzel plajda çok keyifli bir vakit geçiriyoruz. Yüzüyoruz, güneşleniyoruz, dinleniyoruz...

iztuzu-plaji-dalyan-gezenti-caner

İztuzu plajında soyunma kabinleri, duş alanları ve ufak ihtiyaçlarınız için bir büfe mevcut. Buradaki zamanımızın dolmasının ardından Dalyanağzı iskelesine geri dönerek ufak teknelerimizle Dalyan Çayındaki turumuza başlıyoruz.

iztuzu-plaji-iskelesi

Dalyan Çayı

Dalyan Çayında sazlıkların arasında ilerlerken yazımızın başlığının ne kadar yerinde olduğunu göreceksiniz. Sanki bir labirenttesiniz ve bu gizem de bu yolculuğa ayrı bir keyif katıyor. İztuzu plajında Caretta Caretta'ları göremeyeceğimizi biliyorduk ama belki Dalyan çayında görebileceğimizi umuyorduk ama şanslı günümüzde değiliz maalesef. 

dalyan-cayi

Sizlere kendi çektiğim bir Caretta Caretta fotoğrafı paylaşmak istiyordum ama olmadı.. Bende sizleri bizim caretta'larla tanıştırayım bari :) Soldan sağa doğru ; Ben, İbrahim, Kamil ve Oğuzhan.. Yaz boyunca birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarım. 

dalyan-hatirasi

Dalyan çayında yaptığımız gezi sırasında Kaunos (Caunos) antik kentinin yakınından geçiyoruz fakat oraya bugün gitmemiz mümkün değil. Umarım başka bir gün de oraya gider tek bir yazı da bol bol Kaunos'u anlatırız size. Fakat tabiki Dalyan'ın simgesi olan meşhur kral mezarlarını görüyoruz karşıdan. Tekne kaptanımız burada bir fotoğraf molası veriyor ve biz de bu fırsatı kaçırmıyoruz. 


dalyan-nerededir

Bu arada gezimizden kısa bir anı da paylaşmadan geçmeyelim.

Not : Geziler,m sırasında paylaştığım videoları takip etmek isterseniz youtube kanalıma üye olabilirsiniz. Tekne gezimiz meşhur çamur banyosunun olduğu kısımda sona eriyor. 1 saatlik süreyle teknemizde değiliz, sırada çamur banyosu ve termal havuz var..

Dalyan Çamur Banyosu &  Termal Havuzlar

camur-banyosu-dalyanDalyan denince akla gelen bir diğer şey ise kuşkusuz Çamur Banyosu. Bu çamur öyle bildiğimiz çamur değil. Cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Ya da acaba yıllar önce bir deli bir kuyuya taş atmış, biz de peşinden mi gidiyoruz orası meçhul..

Çamur olayına çok sıcak bakmasam da buraya kadar gelmişken bunu da yaşamamak olmaz diyoruz dalıyoruz çamura! bir kişi hariç.. Kamil girmiyor çamura.. 

Buraya ilk geldiğinizde çamurun iğrenç kokusu sizi çok etkiliyor fakat girince alışıyorsunuz :)

Çamura bulandıktan sonra 5 dakika içinde çamur üzerinizde kuruyor ve sonra da yan taraftaki duşlarda vücudunuzu temizliyorsunuz. Saçlarınıza çamuru bulaştırmadığınız sürece sorun yok, çamurlar kolayca dökülüyor vücudunuzdan.


Bu arada şimdi farkettim bazı yerlerimi çamurlamayı unutmuşum görsel açıdan hoş olmamış, sizlerden özür diliyorum.. :)

camur-banyosu-dalyan
Çamur-Banyosu-Fotograflari-Dalyan

Çamurlarımızdan arındıktan sonra sıra geliyor termal havuza.. Tabi buraya girmeden sizi her ihtimale karşı hortumla sulayarak bir elden geçiriyorlar.. :)

Daha sonra yaz kış 39 derecelik suyuyla meşhur termal havuzda buluyoruz kendimizi.. Yine bir kişi eksiğiz, bu sefer de İbrahim girmiyor havuza.. Fotoğraflar İbrahim'den.. 


Termal havuz keyfimizin ardından buradaki vaktimiz doluyor. Ufak teknelerimize binip Dalyan ve İztuzu plajını takiben sabah Marmaris'ten geldiğimiz büyük teknelerimize doğru yol alıyoruz. Akşam üstü saatlerde deniz çok dalgalı olur diyorlardı da biz bunu çok ciddiye almamıştık. Büyük teknelerimize ulaşana kadar yaşadığımız maceranın sonunda bu söylentilere hak verdik :)

İlk önce bugün yaptığımız rotaya bir göz atalım, sonra da veda edelim..

Dalyan Tekne Turu Rotamız (26,46 Deniz Mili)

Powered by Wikiloc

Büyük teknemize bindiğimizde ne kadar yorulduğumuzu fark ettik. Fakat teknenin en önünde oturup güneşin batışını izleyince bütün yorgunluğumuzu unutuyoruz.. İstikamet Marmaris...

Bu güzel güne renk katan İbrahim Batman, Kamil Kocabaş ve Oğuzhan Artar'a teşekkür ederim.
         
Gezenti-Caner-Celik-Dalyan

Dalyan'dan sevgilerle...

Caner ÇELİK
04.10.2015

Fotoğraflar : Caner ÇELİK, İbrahim Batman, Kamil Kocabaş, Oğuzhan Artar, Dalyan Belediyesi

                                 Marmaris Cevre Gezileri

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
hisaronu-tekne-turu
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Dalyan, Dalyan Tekne Turu, Dalyan gezilecek yerler, Dalyan görülecek yerler, Dalyan çamur banyosu, Dalyan İztuzu Plajı, İztuzu Plajı, Caretta Caretta, Dalyan çayı nerede, Dalyan Kaunos, Kaunos Tarihi, Kaunos Antik Kenti, Dermal Termal Havuz, Dalyan turları, Dalyan gezi notları  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

6 yorum:

 1. Başlıktada belirtildiği gibi adeta bir cennet, Dalyan. Doğa harikası manzarasıyla tarih kokan bölgeleri ve o eşsiz plaj Iztuzu ile mükemmel bir bütünlük barındırıyor. Katılanlarında güzelliğiyle beraber unutulmaz bir gündü diyebilirim. Herkesin ömründe en az 1 kez ziyaret edip, anlatılanlara benzer bir gün geçirmenizi tavsiye ediyorum. Oğuzhan Artar

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten mükemmel bi turdu dalyan insan hayatında en az herkesin bir defa görmesi gereken bi yer herkese kesinlikle tavsiye bu güzel yazı için sizlerede teşekkür ederim ilgiyle takip ediyoruö bloğunuzu iyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
 3. Hocam iyi günler, bisikletle uzun bir tur düşünüyorum kıyılardan, fakat marmaris fethiye arası çok fazla içerden ve yolu uzatarak gitmem gerekiyor. Acaba marmaristen dalyana kadar en azından tekne turu ile gidebilirmiyim diye düşündüm ama net bir bilgi alamadım google da arattığımda buldum bu sayfayı acaba marmaristen kalkıp en azından dalyana kadar varabiliceğim bi tekne turu vs varmıdır bilginiz varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Yaz sezonunda Marmaris'ten Dalyan'a hergün günübirlik tekneler ile gidebilmeniz mümkündür. Marmaris yat limanından bu turları yapan turlara katılabilirsiniz. Orka, Neptün, Barkas tekneleri tavsiyemdir.

   Sil
 4. şahane bir yer dalyan...kesinlikle gidilmesi gereken cennet yerlerden...tekneyle gitmek de uzun mesafe olsa da baya eğlenceli olmuştur eminim...emeğine sağlık caner bey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Funda hanım. Kesinlikle gitmelisiniz :)

   Sil

En Çok Okunanlar