Taklit mi, Hayranlık mı?

İzmir'in şirin bir ilçesidir Menemen, testisi ve çömlek ürünleriyle ünlüdür. Cumhuriyet tarihine "Menemen Olayı" veya "Kubilay Olayı" olarak, gerici ayaklanmasında isyancılar tarafından Kubilay'ın şehit edildiği hadise ile geçmiştir Menemen...

Geçenlerde yaptığım bir Menemen ziyareti sırasında bu şirin ilçe de dolaşırken "Menemen Stadı" yanından geçiyorduk. Stad girişinde Menemenspor'un logosunu gördüğümüzde şaşkınlığımı gizleyemedim. Logo, Fenerbahçe Spor Kulübünün logosunu andırıyordu. Bu benim çok ilgimi çekti ve Acaba bu durumun Fenerbahçe ile bir ilgisi var mıdır?, Menemen Belediyespor'un Logosu neden Fenerbahçe logosuna benziyor? diye düşünürken bu işi araştırmaya başladım. Araştırdığımda durumun düşündüğümden çok daha garip olduğunu gördüm.. Halbuki benim gördüğüm logo Menemenspor'un yeni logosuymuş.. Eski logosu ise Fenerbahçe Spor Kulübünün logosunun birebir aynısı.. (Üstte gösterdiğimiz logo). Belki ilk bakışta taklit gibi görünse de ben olaya farklı bir açıdan baktım ve bu işin aslını öğrenmek istedim. Menemenspor taraftar grubundan birkaç arkadaşla görüşüp olayın şeklini şemalini iyice öğrendim. Bana bu konuda yardımcı olan Menemenspor taraftarı arkadaşlarım sevgili İsmail TAŞDEMİR ve Akın TEKİN'e çok teşekkür ederim.

1942 yılında kurulan Menemenspor'un forma rengi de Sarı-Lacivert. Renklerini de Fenerbahçe'den alan Menemenspor'un kurucuları olan Bedri Onat, Nadir Gündüz, Muhittin Hakkı, Nizamettin Bay, Saim Dinçer, Vecip Dolunay ve Halil Uyanık'da birer Fenerbahçe taraftarlarıymış. Kulüpte geçmişten günümüze dek bir Fenerbahçe sevgisi süregelmekteymiş. Fenerbahçe Spor Kulübünü ve taraftar oluşumunu sürekli olarak örnek almışlar. Bununla birlikte Menemenspor taraftarlarının çoğu, Menemenspor'un yan sıra Fenerbahçe'yi tutuyorlarmış.

Menemenspor, 1990 yılında Amatör kümeye düşmesinden itibaren 18 yıllık bir süre boyunca amatör lig'te mücadele etmiş. Ayrıca Menemenspor'un ismi 1993 yılında Yeni Menemenspor olarak değiştirilmiş. 17 Mayıs 2008 tarihinde Bilecik Bozüyük Stadında oynanan play off final karşılaşmasında Ayazağaspor ile eşleşen Y.Menemenspor karşılaşmadan 2-0 galip ayrılarak tekrar profesyonel lige yükselmiş. Profesyonel lige yükselmesiyle beraber Fenerbahçe ile birebir aynı olan logosunu değiştirmiş.


Profesyonel lige geri dönmesinin ardından Yeni Menemenspor, yeni logosunda Menemen'in simgesi "Kubilay Anıtını" kullanarak değişiklik yapmıştır. 

Yeni Menemenspor, şu an 3.Lig 2.Kademe grubunda Şampiyonluk mücadelesi veriyor. Arkasında büyük bir taraftar desteğini alarak üst ligleri hedefliyor. 

Bende Yeni Menemenspor'a başarılar diliyor ve bu yazının hazırlanması için verdikleri bilgilerden dolayı tüm Y.Menemenspor taraftarlarına teşekkür ediyoruz. 

Ayrıca bir Fenerbahçe taraftarı olduğum için Menemenspor'un bu Fenerbahçe sevgisi ve hayranlığından büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. 

Menemenspor'u üst liglerde görmek dileğiyle... Sarı... Lacivert...!

Yazan : Caner ÇELİK
4 Aralık 2009
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. Menemenspor ve Menemen'in tanıtımı için yazdığınız bu güzel yazı için sizlere çok teşekkür ederiz.

    YanıtlayınSil

En Çok Okunanlar