Yüreğimiz Yandı


Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'da henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Garın çatısında saat 15.30 sıralarında başlayan yangını söndürmek için çok sayıda itfaiye ekibi sevkedildi. 1 saatlik müdahalenin ardından yangın söndürüldü. Sogutma çalışmaları sürüyor..


Yangın nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri alındı. Tren seferleri durduruldu, gardan vatandaşlar çıkarıldı.
Çatıdaki yangınla oluşan dumanlar kilometrelerce uzaktan görülecek şekilde yükseldi.

Dumanlar Ortaköy sahillerine kadar ulaştı. Kadıköy, Üsküdar, Kartal, Erenköy ve Ümraniye müfrezeleri, getirilen 52 metrelik merdivenlerle yangın söndürüldü.

Sahil güvenlik ekipleri de denizden yangının başladığı 4 katlı binanın çatı katına su sıkarak söndürme çalışmalarına katıldı. Söndürme çalışmalarında deniz suyu kullanıldığı açıklandı.

İstanbul'un en önemli silüyetlerinden biridir Haydarpaşa Garı.. İstanbul hasretiyle yanıp tutuşan insanların rüyası, onlarca yeşilçam filminde İstanbul'un giriş kapısı olarak tasfir edilen İstanbul'un en büyük tarihi derlerindendir.. Doğma büyüme İstanbul'lu olan biri için Haydarpaşa'nın yanışını çıplak gözle görmek ne kadar acıdır anlatabilmek mümkün değil.. Başlıkta da dediğimiz gibi Biz İstanbul'luların bugün "Yüreği yandı"...

Bizim yüreğimiz yandı belki ama bir de bu işin diğer bir tarafı var.. Haydarpaşa yandı mı? Yakıldı mı?...

Allahın dağında, Allahın ormanında çıkan bir yangına havadan helikopter ile müdahale ediliyor fakat İstanbul'un göbeğindeki Haydarpaşa'mıza helikopter ile müdahale edilemiyor. Bu yetmezmiş gibi İtfaiye araçları trafiğe takılıyor.. Allahtan ki Haydarpaşa'yı yaptıran devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit deniz kenarına yaptırmış ki bu yangına denizden müdahale edilebildi.. çok şükür..

Sayın dünya kentleri başkanı ödüllü belediye başkanım, Haydarpaşa faciasını nasıl açıklayacaksınız bize? merakla bekliyoruz.. Sadece beklediklerimiz bu değil.. Bundan sonra ne olacak? Haydarpaşa'ya neler yapılacak? Sırada neresi var?

En çok merak ettiğim de bu yangın da en karlı kim oldu? ya da kim olacak?

Tüm İstanbul'lulara geçmiş olsun..

Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar