Fethiye 12 Adalar Tekne Turu


Bu hafta sonu ülkemizin en güzel turizm cennetlerinden biri olan Fethiye'deydik. Bu kısa Fethiye kaçamağında arkadaş grubumuzla hep birlikte tekne turu yapıp Fethiye'nin en güzel koylarını keşfetmeye karar verdik.

Fethiye'de tekne turu yapılacak iki bölge bulunuyor. Bunlardan birincisi Ölüdeniz bölgesinde yapılan Ölüdeniz Tekne Turu, ikincisi ise Fethiye'den Göcek yönüne doğru yapılan 12 Adalar Tekne Turu. Bu iki seçenekten bugün 12 Adalar Tekne Turunu seçiyoruz ve Göcek bölgesini keşfetmek için yazımıza başlıyoruz.

Not : Fethiye'ye bir turnuva sebebiyle geldiğimiz için vaktimiz sınırlı. Bugün İstanbul ve Ankara bölgesi tavla oyuncu ekibimiz ile birlikteyiz.

***

Sabah saatlerinde turumuzu yapmak üzere Fethiye Limanı'na gelip Hanedan isimli teknemizdeki yerlerimizi aldık. Fethiye limanından ayrılarak turumuza başladık.


Göcek yönüne ilerleyen teknemizle ilk molamıza ulaşmak için yaklaşık 1,5 saat süren bir yolculuk yaptık. Baştaki bu uzun yolculuğun bir benzerini Marmaris'ten çıktığımız Dalyan Tekne Turu'nda da yaşamıştık. Bu süre turun başlangıcına göre biraz uzun olsa da Göcek Koylarının güzelliğini gördüğünüzde buna değdiğini sizler de göreceksiniz.

Tabi bizim ekip tavla profesyonelleri olunca biz bu süreyi tavla oynayarak geçiriyoruz. Yani hiç de şikayetçi değiliz :)


1.5 saat süren bir tekne yolculuğunun ardından Göcek bölgesine ulaşıyoruz. Bu bölge Türkiye'de tekne turu yapılacak en iyi bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda en popüler mavi tur rotaları arasında. Bu yüzden benim de en çok merak ettiğim yerlerden biriydi.

Göcek bölgesinde bulunan adalar "12 Adalar Takım Adalarını" oluşturuyor. Bu bölgeye ise 12 Adalar Bölgesi deniyor. Turumuzdaki ilk durağımız ise bu bölgenin sembolü haline gelmiş olan Yassıca Adaları.

Yassıca Adaları - Kaşık Adası

Yassıca adaları birbirinden daracık boğazlar ile ayrılan 5 adet adadan oluşuyor. Bunlardan en büyüğü ise şekil itibariyle kaşığa benzediği için bu ismi alan Kaşık Adası. Burada teknemizi demirliyor ve 45 dakikalık bir yüzme molası veriyoruz. Burada adaya çıkıp güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.


Adanın uç kısmında kenarları çamurla kaplı ufak bir gölet var. Burada çamur banyosu da yapılıyor. Beni çok çeken bir durum olmadığı için bu aktiviteyi teğet geçiyorum... :)


Kaşık adası ile ilgili söyleyebileceğim tek negatif şey ise sahilinin kumsal değilde taşlık olması. Yürüyüşte zorluk çekmeniz mümkün. Fakat denizi harika.

Turumuza 30 dakikalık bir seyir sonrasında Tersane Adası ile devam ediyoruz.

Tersane Adası

Göcek Adalarının en büyüğü olma özelliğini taşıyan Tersane Adası adını Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılan bir tersaneden alıyor. Adada aynı zamanda mübadele sonrası boşaltılan eski rum evleri de bulunuyor. Tersane adasına dar bir boğazdan giriliyor ve bu adanın 2 adet koyu bulunuyor. Bu koyların ismi Yaz Koyu (Yaz Limanı) ve Kış Koyu (Kış Limanı).


Burası günübirlik gezi ve mavi tur teknelerinin en popüler uğrak yerlerinden biri. Aynı zamanda özellikle kış aylarında fırtınadan korunmak isteyen denizcilerin de sığınma bölgesi olarak ünlenmiş. Adanın iç kısımları hiç rüzgar almazken boğaz kısmı ise fazlasıyla rüzgar alıyor.

Biz maalesef ki burada karaya çıkamıyoruz. Bu güzel koyda yüzmekle yetiniyoruz. Sıradaki durağımız ise Domuz Adası.

Domuz Adası

Domuz Adası harika bir ada. Çok sevimli bir ismi olmasa da bu adanın mükemmel bir koyuna yanaşıyoruz. Burası Akvaryum Koyu.


Her bölgenin bir Akvaryum Koyu vardır. Genellikle o bölgenin en temiz en berrak koyuna bu isim verilir. Burası da Göcek'in Akvaryumu ve adını da sonuna kadar hak ediyor.


Ada üzerinde terk edilmiş bir ev var. Bu evin olduğu yere çıktığımızda harika bir manzara ile karşılaşıyoruz.


İşte bu da manzaranın bensiz hali :)


Burada fotoğraf çekmekten denize girmeyi unuttuğum için arkadaşların alay konusu olsam da durumdan hiç şikayetçi değilim :)

Caner-Celik-Gocek

Akvaryum koyundan ayrılırken duvardaki bu sevimli balık resmini çizen kişiye de selamlarımızı iletelim. Bu güzel koy için hoş bir ayrıntı olmuş.


Akvaryum Koyu'ndan zor da olsa ayrılarak artık Fethiye istikametine doğru dönüş yoluna geçiyoruz. Bugünkü tekne turumuzda uğrayacağımız son durağımız ise Kızıl Ada.

Kızıl Ada

Gün batımında sahilindeki kum ve çakılların kızıl bir renk aldığı için bu ismi almış Kızıl Ada. Yüzmek ve demirlemek için harika bir yer.


Buranın da plajının çakıl olduğunu hatırlatalım. Tabi karaya çıkmak gibi bir düşünceniz yok ise sorun da olmuyor. Harika denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kızıl Ada'da verdiğimiz son yüzme molasının ardından Fethiye limanına doğru ilerleyerek turumuzu noktalıyoruz. Bugünkü gezimizde bizleri en güzel şekilde ağırlayan Hanedan Tekne İşletmesine, tekne kaptanımız Adnan beye ve değerli  tekne personellerine teşekkür ederiz.


Bugün Nereleri Gezdik?

Bugün Fethiye'den hareket ederek Göcek mevkilindeki karadan ulaşmanın mümkün olmadığı adalarda ve koylarda yüzerek ülkemizin en güzel tekne turu bölgelerinden birinin keyfini doyasıya çıkardık. 12 Adalar Turu aktivitesini Fethiye'de neler yapılır? diye soranlara kesinlikle öneriyorum. Ayrıca bu bölge Göcek Gezilecek Yerler ve Fethiye Gezilecek Yerler listemizin üst sıralarında olması gereken yerler.


Fethiye 12 Adalar Tekne Turu Rotamız
Parkur Detayı İçin Tıklayınız
Powered by Wikiloc

Fethiye maceramız ileriki dönemlerde devam edecek. Bu bölgenin bakir koylarını karadan da keşfetmeye tekrar geleceğim. Ayrıca Fethiye'de Babadağ'dan paraşütle atlama, jeep safari ve Ölüdeniz tekne turu da yapılacaklar listemde mevcut.

Bunu saymam Fethiye tekrar geleceğim :)


Fethiye'den Sevgilerle...


Teşekkürler

Bizleri Fethiye'de ağırlayan Fethiye Tavla Derneği, Ceren Hotel ve Hanedan Günlük Tur Tekneleri'ne teşekkür ederiz.Caner ÇELİK
09.06.2017

Fotoğraflar : Caner ÇELİK

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
hisaronu-tekne-turu
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Fethiye gezilecek yerler, Göcek gezilecek yerler, Fethiye görülecek yerler, Göcek görülecek yerler, Fethiye gezi notları, Göcek gezi notları, Fethiye rehberi, Göcek gezi rehberi, Fethiye Gezi yazıları, Göcek gezi yazıları, Fethiye 12 Adalar tekne turu, Göcek 12 Adalar tekne turu, Fethiye Tekne Turu, Göcek Tekne Turu  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. muhteşem bir tur olmuş...kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başında olması gerekiyor...emeğine sağlık ...

    YanıtlaSil

En Çok Okunanlar