Bir Aşk Hikayesi 'Kızkumu'


Bir Aşk Hikayesi...

Çok eski zamanlarda bölgenin kralının kızı fakir bir balıkçıyla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak dünya hali işte kral kızı balıkçıya varamaz..! Birbirlerini çok seven gençlerin evlenmesine kral karşı çıkar. Hal böyle olunca genç sevgililer gizli, gizli buluşmaya başlarlar...

Kral baba bunu zaman içerisinde öğreniyor ve bir gece takip ettiriyor kızını...
Diyorlar ki; balıkçı denizden geliyor, kız kumsalda onu bekliyor, bulunduğu yeri ışıkla işaret ediyor delikanlıya ve kral kızı ile delikanlı, gün ağarana kadar aşk oyunları yapıyorlar birbirlerine...

Kral bir gece askerlerine kızını yakalamalarını ve kumsalda Işıkla balıkçıya işaret göndermelerini buyuruyor. Delikanlı ışığı görünce atlıyor kayığına ve kürek çekiyor bir manga askerin üzerine doğru.. Kız askerlerin elinden kurtuluyor ve koşmaya başlıyor sevdiğini kurtarabilmek için ama koyun taaa öbür ucuna yetişmesi imkansız...

Ama sevda bu; kural falan dinlemez, atıyor kendini sulara.. İşte o anda bir mucize gerçekleşiyor!

Kızın adım attığı her yer kumsala dönüşürken peşinden koşan askerler bastıkça denize gömülüyor onca ağırlıkla. Kız kayığa kadar koşabiliyor...

Ancak bir okçu tam o anda delikanlıyı hedefleyip salıyor okunu...

Heyhat!

Kız ile delikanlı birbirlerine sarılmışlardır bile ve ok gelip Kızla buluşuyor...

Derler ki; o kumlar, kızın kanı denize karışınca kırmızıya boyanmış

Delikanlı ise aldığı gibi gidiyor kızı, sonrasını ne gören var ne duyan!

Denizin Üzerinde Yürümek...


Hiç denizin üzerinde yürüdünüz mü?

400 metre uzunluğundaki bu ünlü kum yolu üzerinde yürüyenleri gördüğünüzde hayret edeceksiniz. Bu kum yolu denizin yaklaşık 1 karış altında uzanıyor ve bazı yerlerde suların alçalmasıyla birlikte denizin üzerinde beliriyor. Özellikle suyun altında kalan bölümlerde yürüdüğünüzde dışarıdan denizin üzerinde yürüyor gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.

Kızkumu
Gezenti Caner Kızkumu

Sahilin yanındaki kız heykeli bu muhteşem doğa harikasının aşk hikayesini canlandırmak amacıyla konulmuş. Buraya kadar geldiyseniz bu heykel ile bir fotoğraf çekilmelisiniz. Benim fotoğrafım ise yazının sonunda :)Kızkumu, Orhaniye koyu içinde yer alan bu doğa harikasıdır. Türkiye'nin bir başka yerinde görmek mümkün değildir... Jeep safari tutkunlarının en önemli durağıdır... Tipik Akdeniz özelliklerini taşıyan bu eski Rum köyünün önceki ismi "Kırsaçlı Vasil" anlamına gelen "Kırvasil" imiş. Antik ismi ise Baybassos. M.Ö. 3.yüzyıla dayanan köy, temiz denizi, çevresini saran çam ormanları, dağları ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Koyun hemen karşısındaki korsan kalesi de koyun önemli bir simgesi haline gelmiş durumda.Marmaris'e sadece 28 km. uzaklıktaki bu cennet kaybolmak için ideal. Sadece birkaç yüz köylü, 50-60 da tekne var. Teknede yaşayanların çoğu yabancı. Kızkumu'nu, rüzgardan çok korunaklı ve bedava olduğu için tercih ediyorlar. Küçük marinaya girerlerse, günlük 60 dolar ödeyecekler, oysa burada, bağlandıkları lokantadan yemek yemeleri yeterli. Ama ihtiyaçları olduğunda, ilerideki marinaya da servis almak için gidebiliyorlar. Yolun arkasında yaşayan köyden, portakal ve limon toplamak serbest.

Sabahları erkenden, levrek, çipura, kefaller kıyıya vuruyor. Kepçeyle, serpmeyle çok rahat yakalayabilirsiniz. Tekne sahibi arkadaş edindiyseniz, onların tavalarında; olmadı lokantacı dostlarınızın imkanlarını kullanarak akşama ziyafet hazırlayabilirsiniz. 9'dan sonra güneş yükseliyor, balıklar da kıyıdan uzaklaşıyor. Yürüyüş için ideal zaman başlıyor... Burası tam, "Niye yaşıyoruz be kardeşim!" yeri. Burası biraz düş, biraz gerçek.

Kızkumu'na Nasıl Gidilir? 

Marmaris'ten Kızkumu'na gitmek için kullanacağınız en uygun yol Datça yoludur. Datça yoluna girip 15 km ilerledikten sonra Bozburun sapağına gelirsiniz. Sapaktan Bozburun, Orhaniye yönüne döndüğünüzde 13 km sonra Kızkumu'na (Orhaniye) varabilirsiniz. Diğer bir yol ise İçmeler'den Eski Datça yolunu takip edip Yeni Datça yoluna Değirmenyanı köyünde bağlanmaktır. Bu yol sizi yine Bozburun sapağına çıkaracaktır.

Eğer özel aracınız yok ise Marmaris'ten kalkan Orhaniye minibüsleri ile Kızkumu'na ulaşmanız mümkün.


Kızkumu'nda Ne Yenir? 

Kızkumu'nun hemen yan tarafındaki özel restoranın 2015 yaz sezonu itibariyle kaldırılmasıyla etraftaki diğer işletmeler ön plana çıktı. Tavsiye olarak biraz ilerideki Kadir restoran denizin üzerinde, sıcak bir aile işletmesi. Palmiye Otel'in Emine teyzesi, yurt içinde ve dışında birçok dergi ve gazeteye konu olmuş. Teyze, deyim yerindeyse dök-tü-rü-yor. Balıklar, güveçler, zeytinyağlılar, yeme de yanında yat..

Kızkumu'nda Nerede Kalınır?

Kızkumu civarında büyük oteller yerine ufak butik oteller, pansiyonlar ve apartlar bulunuyor. Bunlardan size tavsiye ettiklerim ise Palmiye Otel ve Doğan Motel. Bu temiz aile işletmelerinde rahat ve sakin konaklamalarınızı yaparken, leziz yemeklerin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Palmiye Otel : (0252) 487 11 34
Doğan Motel : (0252) 487 10 74
House Apart Otel: (0252) 487 12 16
İskele Motel: (0252) 487 10 13
Evcan Pansiyon: (0252) 487 11 95
Kaptanköy Pansiyon: (0252) 487 11 64

Ayrıca, karavanla çok rahat konaklayabilir veya kamp yapabilirsiniz. Uygun araziler var. Günler birbirini kovalar. Orası zamanın durduğu yerlerden; görmediyseniz, görünce anlayacaksınız...

Kızkumu'nda Neler Yapılır?

* Harika bir trekking parkuru var. 1 saatlik bir yürüyüşle, tepeye antik kente çıkılıyor. Yolda bolca kekik ve adaçayı toplamayı ihmal etmeyin.
* Bol bol yüzün. Deniz çarşaf, ne çok tuzlu ne de çok soğuk. Kendinizi çok dinç hissedeceksiniz.
* Tekne bağlantılı gidiyorsanız, koy su sporları için ideal.
* Köye mutlaka uğrayın. Köy kahvesinde bir kekik çayı için. Dertleri çok; inşaat izni yokmuş, imar iptal olmuş, tadilat yapmak sorunluymuş, yeni ev inşa edilemediği için gençler evlenemiyormuş...
* Civar koyları ve adaları mutlaka gezin. İnbükü, Kamelya Adası, Dişlice Adası ve Selimiye koylarının her biri çok güzel... Kızkumu'ndan kalkan Wiseone isimli tekneye gidip Gezenti Caner'in dostlarıyız dediğinizde sizi en iyi şekilde misafir edeceklerdir. Artık bir selamımızı da söylersiniz.. :)

Kendisiyle uzun yıllardır tanışırız :)

Kızkumundan Sevgilerle.. :)
Caner ÇELİK

MARMARİS ÇEVRESİ GEZİ YAZILARIM

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Kızkumu Hikayesi, Kızkumu Tarihi, Kızkumu Nerede, Kızkumuna Nasıl Gidilir, Kızkumu Tekne Turu, Kızkumu Kalacak Yerler, Kızkumu Konaklama, Kızkumu Nerede konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.  

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar