Can Yücel'in Sevgilisi 'Datça'

 

Ne harika bir yer burası! Nereden buldun bu Datça'yı? "Elimle koymuş gibi buldum"...
Can YÜCEL

Rahmetli Can Yücel'in de dediği gibi ne harika bir yermiş bu Datça...

Yıllardır Marmaris'te yaşamış biri olarak hep merak ederdim Datça'yı. O yarımadanın batısına doğru bir türlü ilerleyememiştim. Sonunda bir Datça gezisi yapmaya karar verip Marmaris'ten Datça'ya derhal yola koyuldum.. 

Datça yolunu eskiden bilenler bu yolun virajlarından ve darlığından kabus gibi bahsederlerdi. İki araba karşı karşıya geldiğinde birbirlerine yol vererek ilerlermiş araçlar. Günümüzde ise yol yine virajlı ama gayet geniş ve asfalt.. Ama yine de çok hız yapmamakta fayda var.. Eski yolun ise izlerini bazı yerlerde görmek mümkün. 

Yaklaşık 70 km yoldan sonra ulaşıyoruz Bal ve Badem diyarı güzel Datça'ya..

Eski Datça

Datça'ya ilk ulaştığımızda Eski Datça'ya uğruyoruz. Buraya şimdiki ilçe merkezine gelmeden sağ bir yol ayrımından gidiliyor. Yaklaşık 5 km sonra Eski Datça'ya varıyoruz. 

Eski Datça, günümüzde Datça'ya bağlı bir mahalledir. Yarımadanın ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Eski Datça'nın tarihi M.Ö. 11.yüzyıla kadar uzanmaktadır. 

Tarihi evleri, arnavut kaldırımlı temiz sokakları, ufak cafeleri, butik pansiyonları ve şirin insanları ile ünlüdür Eski Datça.. Bu mahallenin sokaklarında yürürken her sokakta güzel insanlarla tanışmanız mümkün. 

                                                                               
Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi ünlü merhum şair Can Yücel tam bir Datça aşığıdır. Hayatının en güzel zamanlarını da Datça'da buranın güzel doğasında, buranın güzel insanlarıyla geçirmiştir. Belki de yazdığı birçok şiirinde, aklından geçen birçok cümlesinde Datça'dan ilham almıştır. 

Beni kuzum Datça’ya gömün 
Geçin Ankara’yı İstanbul’u! 
Oralar ağzına kadar dolu 
Alabildiğine de pahalı, 
Örneğin Zincirlikuyu’da 
Bir mezar 750 milyona 
Burası nispeten ucuzluk 
Ortada kalma tehlikesi de yok 
Hayır dua da istemez, 
Dediğim gibi beni Datça’ya gömün 
Şu deniz gören mezarlığın orda, 
Gömü sanıp deşerlerse karışmam ama!

Can Yücel


Can Yücel'in vasiyet ettiği gibi Datça'da gömülmüştür, o deniz gören meşhur mezarlığa.. Buraya kadar gelmişken Can baba'ya uğramamak olmazdı..

Can Yücel Mezarı

                          

Can Yücel Sokak

Can Yücel'in anısına evinin bulunduğu sokağa şairin ismi verilmiştir..


Can Yücel Evi

Bu sokaklarda gezerken Can Yücel'in tüm anılarını ve yaşanmışlıklarını hissediyorsunuz. Aklınıza bir bir Can Yücel şiirleri geliyor.. Ve tabiki ondan kalan en büyük anı Can Yücel evi.. Evi ziyarete kapalı olduğundan maalesef ki gezemiyoruz. Kapısını fotoğraflamakla yetinmek zorunda kalıyoruz. 


Eski Datça'nın sokaklarında gezerken gözümüze tarihi Eski Datça Camii çarpıyor. Buranın şirinliğine yakışır küçük ve mütevazi bir cami..


Eski Datça'nın sokaklarında gezerken her sokakta bizleri şirin dükkanlar karşılıyor..


Eski Datça'daki gezimizi tamamladıktan sonra ilçenin merkezine doğru yola çıkıyoruz.


Bal ve Badem Diyarı "Datça"

Datça, doğanın bozulmadığı, sanayi ve yapılaşma tahribatının uğramadığı, şehirden, üzüntüden, stresten uzak olmak isteyenlerin yaşadıkları yerdir. Ege ve Akdeniz'in buluştuğu enfes koyları, muhteşem sahilleri ile huzurun anavatanıdır Datça..

Hani tam yaşanacak yer derler ya, işte orası burası. Zaten araştırmalara göre Datça'da ortalama yaşam yaşı Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde. Nasıl olmasın kardeşim her taraf deniz, nem sıfır, oksijen bol.. Uzun yaşamak için herşey fazlasıyla mevcut.


Datça'ya geldiğimizde ilk olarak biraz sahilde gezmeye başladık. Sahilde oturup vakit geçirebileceğiniz birçok şirin cafe ve restoran mevcut. Gözüme çarpan ve sizlere tavsiye edebileceğim cafeler Cafe İnn, Kekik Cafe, Serap Cafe. Özellikle sahildeki birçok mekanda akşam vakti kumların üzerine konulan masalarda balık yiyebilirsiniz. Hele ki bir mekan var ki ismiyle beni çok etkiledi.. Datça'nın en güzel rakı & balık yapabileceğiniz mekanlardan biri olan "Fish" Mekan :)

Ayrıca Hüsnü'nün Yeri'de çok ünlü diye duyduk ve buranın lezzetlerinin tadına baktık. Kalamar ve ahtapot ızgara ile deniz levreği denemeye değer. Mekanın sahibi Hüsnü bey balıkları bizzat kendi avlıyor ve akşam boyunca sürekli olarak masaları dolaşarak yemekler hakkında fikirlerini alıyor müşterilerinin, onlarla tanışıyor sohbet ediyor.

 

Datça'nın yat limanında bulunan birçok tekne ile Datça'nın ünlü koylarında tekne turu yapmak mümkün. Hatta Datça'nın tam karşısında bulunan Symi (Yunanistan) adasına da özel tekne kiralayarak günübirlik olarak gidebiliyorsunuz.


Datça yat limanının biraz ilerisinde şirin bir amfi tiyatro var. Burası antik bir tiyatro değil. Belediye tarafından sonradan yapılan ve birçok organizasyonun yapıldığı bir tiyatro.

Sahili dolaşmaya devam ederken bir fok balığı heykeli görüyoruz. Heykel'in üzerindeki yazıyı okuduğumda durumu hemen anlıyoruz ki bu arkadaş "Badem" imiş :) Didim'de yaralı bulunduktan sonra tedavi edilen, Gökova'da denize bırakıldıktan sonra ise Datça kıyılarını mesken tutmuş Badem. Datça'nın sembolü olan bu şirin Akdeniz fokuna ise buranın meşhur meyvesi "Badem" ismi verilmiş. Datça Belediyesi tarafından da heykeltıraş Elbruz Denge'ye Badem'in heykelini yaptırılarak bu meydana dikilmiş. Ondan sonra da turistlerin ve özellikle çocukların ilgi odağı olmuş.

Günübirlik Datça gezintimizin son kısmında buradaki birkaç dostumuza uğruyoruz ve tabiki biraz da karnımızı doyurmanın zamanı geliyor.

Datça'da dikkatimizi çeken en güzel şeylerden biri de, nereye girsek Atatürk posterleri, Türk bayrakları..

İnsanlar ağzından Atatürk'ü düşürmüyor.. Böyle güzel bir memleketin Atasına bu kadar sahip çıkması ve inanılmaz bir sevgi beslemesi de Atatürk aşığı bir insan olarak çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Datça'da gezdiğimiz gördüğümüz şeylerden biraz bahsettik. Biraz da Datça hakkında genel bilgiler verelim.

Datça Tarihi

Datça Yarımadasındaki bulgular M.Ö. 2000 yıllarına kadar ulaşıyor. Bilinen ilk yerli halk Karlar. En parlak dönemin ise Dorlar döneminde yaşandığı biliniyor. M.Ö.1000 yıllarında Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan üzerinden bölgeye gelmişler. Bugünkü Datça ilçe merkezinin 1.5 km kuzeydoğusundaki Burgaz mevkiinde Knidos'u kurmuşlar. Knidos, Dor uygarlığının merkezi olmuş. M.Ö. 546'da Lydia devletinin Perslerin eline geçmesinin ardından Knidos ta Pers egemenliğine girmiş.

Knidos, ticari nedenlerle M.Ö. 4.yüzyılda yarımadanın uç noktasına bugünkü görkemli kalıntıların bulunduğu bölgeye taşınmış. Dorlar ve Romalılar yeni Knidos'a çok sayıda tapınak yapmışlar. Şehir Afrodit heykeli ile ünlenmiş. Geç Roma ve erken Bizans döneminde tapınaklar yerlerini kiliselere bırakmış. Bu dönemde şehrin nüfusu da 70.000'lere ulaşmış. Bizans'ın son dönemlerinde ise bir yanda depremler, diğer yanda korsan saldırıları güçsüz kıldığı kent tümüyle terk edilmiş. Yarımada nüfusu binlere inmiş. 


Datça'ya Nasıl Gidilir?

Datça yarımadası coğrafi açıdan bir çıkmaz sokak gibidir. Karayolu ile Marmaris üzerinden Datça mevkiine dönerek Datça'ya gelebilirsiniz. Datça Marmaris arası 70 km'dir. Datça'ya tüm otobüs şirketlerinin seferleri mevcuttur. Datça'ya en yakın havalimanı, Dalaman Havalimanı ise 180 km mesafededir. Ayrıca Datça'nın kuzeyinde günün belirli saatlerinde Datça-Bodrum arasında sefer yapan arabalı feribotlar mevcuttur.

Datça'da Ne  Yenir?

"Datça'da ne yenir?" sorusuna Ege mutfağının geniş yelpazesiyle cevap verilebilir. Fakat burada bir tercih yapılacaksa tek cevap balıktır. Sahil boyunca dizilmiş birçok balık lokantasında taze balık yiyebilmeniz mümkün. Üstelik mekanların hemen hepsi de aile işletmesi. Yani balığınızı yerken mekanın sahibiyle sohbet edip kadeh tokuşturabilirsiniz. Bu arada balık dedik diye diğer deniz mahsullerini de unutmayın. Ahtapotları, kalamarları ve karidesleri de küstürmemek lazım :)

Kekik Restaurant kesinlikle Datça'da tavsiyemdir.

Datça'da Konaklama

Datça'da beş yıldızlı büyük oteller, büyük tatil köyleri bulmanız mümkün değildir. Bölgede turizmin diğer merkezlere göre daha az gelişmiş olması, buraya ulaşımın zorluğu Datça'yı bakir kılmıştır. Bundan sebeptir ki Datça'da butik oteller, ufak aile işletmeleri, aile ve pansiyon ağırlıklı konaklama işletmeleri bulunmaktadır.

Benim size tavsiyem kesinlikle Bora Otel. Datça yat limanına 15 adım yürüme mesafesinde Datçalı Yankı ailesi tarafından işletilen son derece şirin ve temiz bir otel. İşletme yetkilisi BoraYankı'da iyi bir dostumuz olur. Gitmişken selamımızı da söylersiniz :)

Bora Hotel / Yankı BORA  www.borahotel.com  0252 712 20 40 - 0532 356 90 69


Datça'da Yapmadan Dönme!

İşte Datça'ya geldiğinizde kesinlikle yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler..

* Datça'da bir tekne turu yapmadan Dönme!
* Datça'nın en ünlü koyları Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü'nü görmeden Dönme!
* Tarihten hoşlanıyorsan Knidos antik kentini görmeden Dönme!
* Tatil dönüşünde dostlarına Datça'nın en meşhur meyvesi olan Badem almadan Dönme!
* Buranın oksijenini bol bol depolamadan Dönme!

Bunları yaptıysanız Datça'da tatil yapmışsınız demektir ve dönebilirsiniz :)

Datça Şehir Gezisi Rotamız (4 Km)

Powered by Wikiloc

Bitirirken...

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sınırlı bir vakitte Datça'ya geldiğimiz için sadece Datça merkezini ve Eski Datça'yı gezebildik. Fakat bir sonraki gelişimizde Datça'nın bütün koylarını gezip Knidos Antik Kentine kadar gezeceğiz ve şüphesiz güzel bir yazıyla buraları da sizlere anlatacağım.

Yazımızı başladığımız gibi Can Yücel'in sözleriyle bitirelim...

En uzak mesafe ne Afrika'dır
Ne Çin
Ne hindistan
Ne Teyyareler
Ne Yıldızlar geceleri ışıldayan
En uzak mesafe iki kafa arasındadır
Birbirini anlamayan...

Mekanın "Datça" Olsun Can Baba


Datça'dan Sevgilerle...


Caner ÇELİK

Fotoğraflar : Caner ÇELİK, Fatih DURKAYA

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Datça, Datça nerede, Datça nasıl gidilir, Datça'da nerede kalınır, Datça otelleri, Datça pansiyonları, Datça gezi rehberi, Datça rehberi, Datça gezi notları, Datça gezilecek yerler, Datça görülecek yerler, Datça tarihi yerler, Datçatekne kiralama, Datça tekne turları konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. çok sakin ve huzur dolu bir yer olduğu belli... herkesten uzakta sadece kendıni dinleyip nefes almalık bir yer..bayıldım... emeğine sağlık caner :)

    YanıtlaSil

En Çok Okunanlar