Bir Tatlı Huzur Almaya Geldim "Çiftlik"


Turizm sektöründe herkes tatil yaparken biz çalışırız, herkes çalışırken de biz tatil yaparız. Daha okuldayken öğretildi bu bize. Yoğun bir yaz sezonunun bitimine yaklaştığımız şu günlerde bende 1 günlük bir tatil kaçamağı yaptım..


Burası "Çiftlik".. Marmaris'ten 38 km uzaklıkta bir cennet. İlk defa gelenler için kabus gibi virajlı bir yolun ardından ulaşılan eşsiz bir güzellik. Hani derler ya gülü seven dikenine katlanır diye. Çiftliği bilenler bu yolu rahatlıkla göze alabilyor. Aslında ulaşımın zor olması biraz da işin içine gizem katıyor. Belki de Çiftliğin bugüne kadar bakir kalmasını buna borçluyuz. Çiftlik, Marmaris'in en iyi sahiline sahip. Ayrıca Marmaris'in en iyi koylarından biri olarak gösteriliyor. Çiftlik'te hareketli bir gece hayatı bulamazsınız belki ama amacınız huzur bulmak ise doğru adres diyebilirim. Burada gazeteden, televizyondan uzak kalıp yaşamdan belli bir süre koparsınız. Bedeninize ve ruhunuza bir ödül verirsiniz. 

Gündüz denizin, kumun, güneşin keyfini doyasıya çıkarak akşam sahil kenarında denizin sesini dinleyip gökyüzündeki yıldızlarla başbaşa kalabilirsiniz. Hatta Çiftliğin tam karşısında uzakta size göz kırpan "Rodos" adasının ışıklarını bile görebilirsiniz. Çiftlik'te bir otel, üç adet restaurant ve bir tatil sitesi bulunuyor. Ayrıca çiftlik gezi teknelerinin ve gulet yatların uğrak noktası. Eğer bir yatınız varsa Çiftliğe demir atıp huzurlu bir günün ardından Rafet Baba Restaurant'ta harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Tavsiyemiz de deniz mahsulleri..

Çiftlik koyunun karşısındaki küçük ada ise buranın maskotu. Adanın ismi Çiftlik Adası. Ada şahısa aittir ve adanın sahibi ise Nevzat bey isimli bir mimardır. Yılın belli dönemlerinde adasına gelip "şatoya" benzeyen evinde kalır bu dönemler haricinde ise adasını bekçisine emanet eder. Çiftlik koyunda kalmak isteyenler "Club Green Platan Hotel" i tercih edebilirler fakat burayı çok fazla tavsiye ettiğimi söyleyemem. Çiftliğin tadını çıkarmak isteyenler bu otelin sol tarafında kalan "sitedeki" dublex villalarda kalabilirler. Bu villaları yaz sezonunun belirli dönemlerinde kiralamanız mümkündür. 
Ilgın Mahallesi Giriş
Kütüphane
Çiftlik Adası
                          
Çiftliğin bu şirin evlerinin bulunduğu sitenin olduğu kısım "Ilgın Mahallesi" olarak bilinir. Sitenin girişinde sizi şirin bir giriş kapısı karşılar. Siteye girdiğinizde düzenli bir planla yapılan evlerin arasındaki küçük sokaklardan denize ulaşabilirsiniz. Her evin kendine ait bir bahçesi vardır. Dilerseniz bahçede hamağınızı kurup kuş sesleri arasında yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şehir hayatından uzak olmanın keyfini burada doyasıya çıkarabilirsiniz. Çiftliğin bol oksijenli havasını solurken, yüzünüze esen hafif bir rüzgarla doğayla içiçe olmanın tadına varabilirsiniz. Site içerisinde site sakinlerine ait şirin bir kütüphane de mevcuttur. Site sakinlerinin kitap bağışlarıyla zenginleşen bu kütüphane de kitap okuyarak bu hobinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Site sorumlusu "Duran bey" evlerin ihtiyaçlarıyla sürekli olarak ilgilenmektedir. Haftanın belirli günlerinde Bayır Köyünden gelen satıcılardan sebze, meyve gibi mutfak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Gazete, sigara gibi diğer günlük ihtiyaçlarınızı ise koydaki tek market olan "Mehmet Market" ten karşılayabilirsiniz. Marmaris'e gelip bal almadan dönülmez. Bal satın almak isterseniz de koyda kurulan küçük tezgahlardan birçok bal çeşidinin tadına bakıp satın alabilmeniz mümkündür. Hergün sabahın erken saatlerinde ekmekleriniz bayır köyünden taze taze gelir. Güzel bir sabah kahvaltısı Çiftliğin vazgeçilmez anlarından biridir. Güne farklı başlarsınız Çiftlikte.. Çiftlikte komşuluk ta bir başkadır. Dışarıdan gelseniz bile kimse sizi yadırgamaz. Yıllardır tanıyorlarmış gibi karşılayıp yardımcı olurlar.

Çiftlik Sahil
                           
Benim için biraz daha farklıdır Çiftlik.. Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği yerdir. Hatta buradaki arkadaşlarımız arasında deriz ki "Bir tutkudur Çiftlik". Bazen ne kadar uzak kalsak ta kopamayız. Bedenimiz olmasa da ruhumuz burdadır. Burada olmanın tadı hiçbiryerde yoktur. Çiftlik bir ihtiyaçtır bizim için. Gece iskelede oturup yıldızları seyretmenin keyfini hiçbirşeyde bulamayız. Arkadaşlıklar, dostluklar da farklıdır burda. Herkes bir aile gibidir. Bazen dedelerimizin, anneannelerimizin, babaannelerimizin buraya ilk geldikleri yıllarda "yolun" "elektriğin" "suyun" olmadığı zamanlardaki anılarını dinleriz. Bu şartlarda bile buradan nasıl tat aldıklarını düşünürüz sonra kendimize hak veririz. Çiftlik bir bağımlılık, bir bağlılıktır.
Yoğun bir yaz sezonunun ardından Çiftliğime Bir Tatlı Huzur Almaya Geldim ve yarın Marmaris'e geri dönüyorum. İşler bizi bekler. Çiftlik aşkı ömür boyu sürer...
                        
Caner ÇELİK

1 yorum:

  1. Çiftlik bozulmamış ender cennetlerimizden.. Ne mutlu bana gidip orayı yaşayabildim.. tekrardan blog yazarlığına dönmenize sevindim.. devamla kalın..

    YanıtlaSil

En Çok Okunanlar