Kupa Vızıltısı "Vuvuzela"


Bir futbol düşkünüsünüz.. Bir Dünya Kupası keyfi yaşayacaksınız.. Koltuğunuza kuruldunuz.. Maç başladı.. ve bir ses...

 "Vızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz"

Kuşkusuz bugünlerde birçok kişi aynı şeyi konuşuyor. 2010 Dünya Kupası keyfini bir eziyete dönüştüren bu "Vızıltı" birçok kişinin keyfini kaçırıyor. Hatta bu sese dayanamayan birçok kişi maçları dahi izlemiyor.. ya da sessiz izliyor..

Bu sesi ilk duyduğumuzda yayında problem olduğunu düşündüm.. Baktım ikinci, üçüncü maçta da devam ediyor.. Acaba dedim "bu arı, sinek, börtü, böcek vs. vızıltısı mı?" Ama o kadar sineğin orda ne işi var?

Biraz araştırınca öğrendim ki bu antipatik sesin sebebi yöresel düdükümsü alet "Vuvuzela" imiş... 90 dk. boyunca Afrikalıların bıkmadan usanmadan öttürdükleri bu sinir bozucu zımbırtı, kupanın ilk günlerinde bile tüm dünyadaki futbolseverleri kendinden soğutmayı başardı...

Peki Nedir Bu Vuvuzela?

Vuvuzela, Güney Afrika zurnası olarak kabul edilen üflemeli bir çalgı.. Aslında çalgı bile denilemez "Vızzzzzz" dan başka ses çıkarma yeteneğine sahip değil.. Herhangi bir deliği bulunmadığından, tamamen onu üfleyen kişinin ritmine ve insaniyetine dayalı olan bu alet, gereksiz bir gürültü kirliliği yapmaya çok elverişlidir.. 61 cm boyunda ve 100 gram ağırlığında ağırlığındadır.

Güçlü bir ciğer ve üfleme yeteneği isteyen vuvuzelanın çıkardığı ses, sis düdüğü ya da fil sesine benzerdir. Sinek ve arı vızıltısına da benzetilmektedir. Vuvuzela toplu olarak çalındığında çıkarmış olduğu ses yaklaşık olarak 135 desibeldir.

Vuvuzela, adını Zulu dilindeki Vuvu sözcüğünden alıyor. Vuvu sözcüğü, Türkçe'de "gürültü" anlamına geliyor. Güney Afrikalıların anlattıklarına göre Kudu adı verilen bir antilop çeşidinden yapılmakta olup (günümüzdeki modelleri plastikten üretiliyor) yüzyıllardır Afrika kabilelerin haberleşmesinde kullanılıyordu. Günümüzde ise Vuvuzela, Güney Afrika futbol kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiş..

Vuvuzela Krizi!

Bu ses canavarı FIFA’nın bile gündemine girdi. Futbol otoriteleri statlarda anonsların duyulmasını engellemediği gerekçesiyle vuvuzela’ya izin verdi. Ancak vuvuzela karşıtları ise internette “www.banvuvuzela.com” isimli bir site kurdu. Yapılan ankete katılan 82 bin kişinin yüzde 83’ü vuvuzela’nın yasaklanmasını istiyor, bu çalgının futbol izleme zevkini öldürdüğüne dair yorumlar yapılıyor..

Vuvuzela'nın Sağlığa Zararları

Vuvuzela'nın insan sağlığına bazı zararları tespit edilmiş, bu zararlardan dolayı yer yer yasaklanmıştır. Örneğin Almanya'nın Köln belediyesi Vuvuzela'yı insan sağlığına zararlarından dolayı yasaklamıştır.

İşitme cihazları üreticileri tarafından yapılan araştırma Vuvuzela'nın insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar 85 desibelin üzerindeki bir sesin kulak sağlığına olumsuz etkiler yapabileceğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca 100 desibel seviyesindeki bir sese 15 dakika maruz kalmak, kalıcı işitme sorunlarının oluşması için yeterli. Vuvuzela ise 135 desibel ses çıkarır...

Valla bu Vuvuzela denilen zımbırtıya daha ne kadar dayanırız merak konusu tabiki ama, ben asıl bize değil de sahada mücadele eden 22 talihsiz futbolcuya acıyorum.. Önce onlara, sonra bize Dünya Kupası boyunca Allah sabır versin...


Caner ÇELİK
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönderme

En Çok Okunanlar