Mudurnulu Engin


Yıl 2007 Abant'tayız.. Günübirlik bir Mudurnu turu yapmaya hazırlanıyoruz. Dersimize çalıştık programı belirledik yola çıktık. Yaklaşık 40 kişiyiz. Mudurnu tarihi bir osmanlı kasabasıdır. Konakları, camiileri ve Osmanlı gelenek göreneklerini koruyarak devam ettiren şirin halkıyla tanınır. Yakın geçmişte ise "Mudurnu Piliç" markası ile tavukçuluk sektöründen kulağımıza çağrışır Mudurnu...

Mudurnu
                               
Mudurnu'da ilk durağımız Yıldırım Beyazıt Camii idi. Caminin avlusuna geldiğimizde grubu anlatım için toparlayacağımız sırada yanıma küçük bir çocuk geldi. "Abiciğim hoşgeldiniz, izin verirsen burayı anlatabilirim" dedi. Özellikle Gap turlarında çok defa karşılaşılır bahşiş karşılığı anlatım yapan küçük çocuklara. Buna alışkın olduğum için çok yadırgamadım ve ismini sordum. Küçük arkadaşımızın ismi "Engin" di. Hemen gruptaki misafirlerimize Engin'i tanıttım. Caminin tanıtımının Engin'in yapacağını söyledim. Tabiki bütün ilgi birden Engin'in üzerine döndü. Engin başladı anlatmaya.. 


Yıldırım Beyazıd Camii
Yıldırım Beyazıt Hamamı
                                       
O kadar güzel anlatıyordu ki ben dahil bütün gruptaki misafirlerimiz topluca mest olduk. Anlatım sonrasında bütün misafirler Engin'in ceplerini bir güzel doldurdular. Herkes anlatımdan çok memnun kalmıştı. Engin'e vaktin var mı dedim. var abiciğim dedi.. O zaman dedim bugün benimle berabersin. Başladık Engin'le sohbete..

- Kaç yaşındasın Engin ? 
- 14 Abiciğim ortaokul 2 ye gidiyorum.
- Büyüyünce ne olmak istiyorsun ?
- Asker olmak istiyorum.
- Neden ?
- Ülkemi seviyorum. Ülkemizi korumak için.
- Asker olmasan ne olurdun ? 
- Rehber olurdum. zaten ben senelerdir burada anlatım yapıyorum bu işi çok sevdim.

( Daha sonradan öğrendim ki ülkemizin en büyük seyahat acenta rehberleri "Batı Karadeniz" kültür turları kapsamında Mudurnu'ya gelmeden "Engin"i ararlarmış. Meğer bizim Engin Mudurnu'da bu konuda çok populermiş).

- Peki bu işten ne kadar kazanıyosun ?
- Allah bereket versin abiciğim kazanıyorum ve kazandığım parayı anneme veriyorum bir kısmını da biriktiriyorum. Bu yıl kendi kazandığım parayla bir telefon aldım. Bundan sonra ki hedefim de bilgisayar.
- Ama okulunu ihmal etmiyorsun değilmi ?
- Hayır okul günleri hiç tur yapmıyorum. Ama bazen okul çıkışlarında gidip anlatıyorum. 

Tabi biz Engin'le sohbet ederken turdaki diğer misafirlerimizde bu konuşmalara kulak misafiri olup onlarda sohbetin bazı kısımlarında bize eşlik ediyorlardı. Engin uğradığımız her yerde görevini tam anlamıyla yapıyor, eksiksiz bir şekilde anlatıyor ve mütevazi tavırlarıyla bizi kendine hayran bırakıyordu. Tabiki her anlatımından sonra misafirlerimiz tarafından yüklü bahşişlerle ödüllendiriliyordu. 

Turumuzun en son durağı yöresel yemeklerden oluşan menümüzü alacağımız "Yarışkaşı Konağı" idi. Burada hep birlikte öğle yemeğine geldik. Engin burada bize yiyeceğimiz yemeklerin yapılışını bile anlattı. Özellikle burada "yemek tarifi meraklısı" ev hanımlarımızın gönlünü birkez daha fethetti. Yemeklerimizi yedikten sonra artık Engin'le ayrılık vakti gelmişti. Misafirlerimizin seve seve bitiremediği Engin'i evine bırakacaktık. Bu sırada misafirlerimizle Engin'in telefon numarasını ve ev adresini aldık. Bazı misafirlerimiz Engine her türlü yardımda bulunmak istediklerini söylediler ki bu şahsen beni çok mutlu etti. Engin'le vedalaşırken bize "Allaha emanet olun" demesiyle bazı misafirlerimizin gözyaşlarını tutamadıklarına şahit oldum.

Yarışkaşı Konağı - Mudurnu
                             
Hepimiz Engin'den çok etkilendik. Onun hırsından, azminden, hayallerinden, mütevazi ve utangaç tavrından.. Yakın çevreme Engini çok defa anlattım. Burda da sizinle paylaşmak istedim. 

Birgün Bolu'nun Mudurnu kasabasına yolunuz düşerse Engin'i muhtemelen kime sorsanız gösterir :)

Ailesini, ülkesini bu kadar seven, dürüstlüğüyle para kazanmaya çalışan, alınteriyle ve bileğinin hakkıyla biryerlere gelmek isteyen hırslı, azimli ve mütevazi Enginlerimizin olduğunu görmek ülkemizin geleceği için umutlandırıyor beni.. Ülkenin gerçekleri ise tartışılır bir konu..

Osmanlı kasabası güzel Mudurnu'dan sevgilerle...

Caner ÇELİK

Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. Abi eline diline yüreğine sağlık sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum tur daki herkes ve başta sen olmak üzere hepiniz hakkınızı helal edin. saygılarımla

    YanıtlayınSil

En Çok Okunanlar