Olasılıksız

Kitabın ilk kitapçıda rafta duran kabı dikkatimi çekmişti. Daha sonra arka kabındaki özet kısmı beni etkiledi. Kitabın ilk 100 sayfası poker oynamayı bilen ve pokerden hoşlanan kişiler için çok sürükleyici olacağından hiç şüphem yok. Zaten ilerleyen sayfalarda her sayfayı gözünüzün önünde canlandıracaksınız ve ‘ Neden bu kitabın bir filmi yok?’ diyeceksiniz...

İki hafta önce yazar Adam Fawer Okan Bayulgen’in programına katılmıştı. Programda Adam Fawer’a ‘Kitabınızın dizi veya filmi çekilmek istenilse olumlu bir cevap verir misiniz?’ diye bir soru soruldu. Yazarda bu soruya olumlu cevap verdi. Demek istediğim filmi veya dizisi çıkmadan kitabı okuyup bütün sahneleri siz canlandırın. Ayrıca OLASILIKSIZ ve ikinci kitabı olan Empati Amerika’da gördüğü ilgilen daha fazlasını Türkiye’de görmüş. Kitap okuma oranı % 4,5 olan bir ülkede bir kitap bu kadar tutuluyorsa eminim ki okumaya değer. 

Kitabın arka kapağında ‘BİTİRMEK İÇİN YARINI, BAŞKASINA ANLATMAK İÇİN BİTİRMEYİ BEKLEMEYECEKSİNİZ.’ cümlesi ile kitabı elinize alır almaz hayranlık uyandıran bir kitap. Bilim, felsefe, entrika veya maceradan hoşlanıyorsanız mutlaka okumalısınız. Eminim ki şu güne kadar ‘okuduğum en iyi kitap’ dediğiniz kitabın tahtını sallayacak bir roman. Bir kitap okuduktan sonra genelde 1-2 gün etkisinde kalır insan. Bu kitapta etkisinde kalmakla yetinmeyip, hayatınızdaki küçük olasılıkları bile hesaba katmaya başlayacaksınız.475 sayfa olması sizi ürkütmesin. Çünkü kitabı elinize alır almaz kendinizi OLASILIKSIZ’ın içinde bulacaksınız.

Adam Fawer’in sürükleyici ve ilginç romanı “Olasılıksız” April Yayıncılık tarafından piyasaya sürüldü. Çok kısa sürede çok satan kitaplar arasında yer bulan ve 475 sayfadan oluşan roman, Şirin Yener tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Kitabının başında “Her an her şey olabilir!” diyor yazar Adam Fawer. “Olasılıksız” Amerikalı yazarın ilk romanı olmasına rağmen büyük başarı gösterdi ve değişik dilerde yayınlandı. Bu kitabı ile 2006 International Thriller Writers Award ödülünü kazanan Fawer’in ikinci romanı “Empati” ise 2008 yılının Nisan ayında Amerika’dan önce Türkiye’de piyasaya çıktı.

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?
Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? 

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?
Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman…

‘...hikayenin sonunda, bir yandan şizofreninin gerçek nedenlerini düşünürken, bir yandan da tek bir hareketin bir insanın hayatını ne kadar değiştirebileceğine şaşırıyor olacaksınız. 'OlasılıkSız', beğeneceğinize gözümüz kapalı iddiaya girebileceğimiz bir kitap.’

Caner ÇELİK
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönderme

En Çok Okunanlar