Türklerin Tatil Alışverişi Alışkanlıkları


Yaz sezonu bitti.. Kazasız belasız bayramı da bitirdik.. Artık oturmuş hep birlikte kışın gelmesini bekliyoruz. Bu yaz kimimiz bol bol kızgın kumlardan serin sulara atladık, kimimiz diyar diyar turladık, kimimiz ise daha ayağımızı bile denize sokma fırsatı bile bulamadık. 

Tatil kavramı çoğumuz için deniz-kum-güneş olsa da, aslında yaşadığımız yerden ayrılıp kısa süreli herhangi bir kaçamağı bile tatilden sayabiliriz. Çoğumuzun öyle ya da böyle tatil yapabildiğini düşünürsek, şimdi akıllarımızda tatil anılarımızın yanı sıra tatilden dönerken aldığımız şeyler kaldı sadece... Hani şu kimi zaman kendimizi ödüllendirmek için aldığımız, kimi zaman da "aa bak geçen yaz bunu şuradan almıştım" diye eşimize dostumuza gösterdiğimiz ya da göstereceğimiz şeyler...

İşte bende bir turizmci olarak düşündüm taşındım ki; "Acaba bizim şu Türk milletinin tatilde ne gibi bir alışveriş alışkanlığı var?" diye sordum kendime.

Hemen konuyu masaya yatıralım...

1.Hediyelik Eşyalar

Kuşkusuz ki tatilde en çok para harcadığımız şeylerin başında hediyelik eşyalar geliyor. Hani şu buzdolabı magnetlerinden tutun da, üzerinde gittiğimiz yerlerin isimleri yazan ufak biblolardan veya gittiğimiz yörenin en meşhur objelerinden bahsediyoruz. Tabiki dönerken hem kendimize hem arkadaşlarımıza ufak armağanlar almak şart. 


Hatta gitmeden size sipariş edenler bile vardır (Benim gibi). Gittiğim her yerden kendime ve arkadaşlarıma ufak objeler aldığım gibi, farklı yerlere giden arkadaşlarıma da sipariş vererek biblo koleksiyonuma katkıda bulunmalarını rica ediyorum.. 

* Rica : Paris'e giden değerli arkadaşlarım artık bana lütfen "Eiffel Kulesi Anahtarlığı" getirmeyin! :)


2.Giysi ve Ayakkabı

Tatillerimiz sırasında alışveriş alışkanlıklarımızın diğer bir büyük kısmı ise Giysi ve Ayakkabı alışverişi. Özellikle modayı yakından takip edenler, ilginç tarzlardan hoşlananlar ya da gittiği yörenin tarz ve yöresel kıyafet alışkanlıklarından faydalanmak isteyenler giysi ve ayakkabıya da hatrı sayılır harcamalar yapıyorlar. 


Kadınların tatilde erkeklere nazaran giysi ve ayakkabıya daha çok para harcaması ise hiçbirimiz için şaşırtıcı bir bilgi olmayacağını düşünüyorum.

3.Takı ve Mücevher

Tatillerde bir diğer önemli harcama ise takı ve mücevher. Tabiki kişinin bütçesine göre takının şekli ve şemali değişiyor. Gittiği yerden milyarlık mücevherler alanlar da var, sırf hatıra olsun diye sembolik bir bileklik alanlar da.. Ama alınıyor mu, alınıyor.. Hem de kim tarafından? Yine büyük çoğunluğu kadınlar tarafından :)


4.Yiyecek & İçecek

Tatilde bir diğer alışveriş kalemi ise yiyecek & içecek... Özellikle gidilen yerlere özgü yöresel lezzetler, baharatlar, içkiler bu gurupta sayılabilir. Bu durumda daha çok orta yaş ve orta yaş üstü kişilerin bu eğilime girdiği ve gençlerin daha çok bunları eve getirmek yerine gittikleri yerde tüketme alışkanlığı da benim kendi fikrimdir. Ama tabiki yurt dışından ucuz içki getirmek ya da getirtmek için fırsat kollayanları ayrı kefeye koyuyorum :)


5.Elektronik Eşya & Oyuncak

Tatillerinde alışverişlerini elektronik eşya ve oyuncaktan yana kullananlar da çoğunlukta. Bunlara örnek olarak telefon, bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi vs. olarak sayabiliriz. Tatil dönüşü özellikle minikleri sevindirmek için oyuncak alanların sayısı da bi hayli fazla. Hatta tatilde oyuncak alma konusunda Türkler olarak tüm dünyada en üst sıralarda olabiliriz. 

Bu durumda tatilde kadınların daha çok takı, mücevher, giysi, ayakkabıya ve erkeklerin ise daha çok elektronik eşya ve oyuncağa para harcadıklarını söyleyebiliriz. 

***

Peki tatilden eli boş dönenlere ne demeli? Bu oran Türklerde yok denecek kadar düşük. 

Açıkçası biz Türkler bu konuda çok cömert insanlarız. Gittiğimiz yerlerden kendimize, ailemize, meslektaşlarımıza, komşularımıza ufak da olsa çeşitli armağanlar alıp sevindirmeyi çok seven bir milletiz. Tercihler yaşa, cinsiyete, gittiğimiz bölgeye göre değişse de tatilde alışverişe duyduğumuz tutku milletsel bir özelliğimiz olarak ortaya çıkıyor. 

Ne güzel bir milletiz biz ya...

Son olarak konuyu bitirirken kendimin ve arkadaşlarımın katkılarıyla oluşturduğum biblo koleksiyonumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yıllardan beri gittiğim yerlerden aldığım ve değerli arkadaşlarımın bana hediye olarak getirdikleri 200'den fazla parçadan oluşan bu koleksiyon benim en değerli hazinem gibi sakladığım objelerdir. 


Sevgiyle kalın.. Kendinizi tatil ile ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.. Gitmişken de eliniz boş dönmeyin.. :)

Caner ÇELİK
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Türklerin tatil alışverişi alışkanlıkları, Tatilde ne hediye alınır? Tatilde hediye almak, Tatilden götürülecek hediyeler, En güzel tatil hediyesi, tatil alışverişi, tatil dönüşü alışverişi,   konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 
Lütfen yazıya yorum yapınız ve eğer beğendiyseniz paylaşınız. Teşekkürler :) 

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. Önümüzdeki hafta paris'e seyehat edicem. Arkadaşlarıma eiffel kulesi anahtarlığı almayı planlıyordum ama yazınızı okuduktan sonra bunun çok klasik olduğunu farkederek vazgeçtim :D

    YanıtlayınSil

En Çok Okunanlar