Çeşm-i Cihan 'Amasra'


"Lala Lala, Çeşm-i Cihan bu mu ola?"

Bu sözleri Fatih Sultan Mehmet Han saray erkanı ile avlanmak için Amasra'ya geldiğinde Bakacak Tepesi'nden Amasra'ya baktığında söylemiştir. Gördüğü bu manzaradan çok etkilenen Fatih Sultan Mehmet, lalası Akşemseddin'e Amasra'yı 'Çeşm-i Cihan', yani 'Dünyanın gözü, gözbebeği' olarak ifade etmiştir.

Karadeniz'in yemyeşil doğasının içinde kıvrıla kıvrıla devam eden yolun sonunda karşımıza çıkar güzel Amasra.. Bakacak tepesinden Amasra'yı izlediğinizde Fatih Sultan Mehmet'in ne kadar da haklı olduğunu göreceksiniz.

Yaklaşık 3000 yıllık tarihiyle Batı Karadeniz'in en güzel noktalarından biri olan bu şirin sahil beldesi, gün geçtikçe daha çok bilinerek turistik bir uğrak noktası haline geldi..

***

Bartın Üniversitesi'ne bir eğitim semineri için gittiğimizde buraya kadar gelmişken Amasra'yı da görelim dedik.. Sınırlı vaktimizde biraz Amasra'yı gezip buranın meşhur balık lokantalarında balık yiyelim dedik.. 

Amasra'da sahil boyunca uzanan balık lokantaları, birkaç ufak otel ve ev pansiyonları ile turizme katkı sağlıyor. Bölgeye gelen tur grupları Amasya'da konaklama kapasitesi olmadığı için genelde Safranbolu'da konaklayacak şekilde programlar yapılıyor. Bu yüzden Amasra genelde günübirlik olarak geziliyor.

Kendi imkanlarıyla gelenler için ise konaklanabilecek temiz ve güzel tesisleri ise Günter Seher Otel, Balkaya Pansiyon ve Başaran Apart'ı sizlere tavsiye edebilirim. 

***

Biraz Amasra sahilinde dolaşıp fotoğraf çekiyoruz. Ardından da buranın en meşhur Balık Lokantası Çeşm-i Cihan'a gitmek için heyecanlıyız.. :)

Amasra-Gezilecek-Yerler
Amasra-Cesmi-Cihan

Amasra'ya geldiğinizde kesinlikle buraya gelip deniz mahsullerinin tadına bakmanız gerekiyor. Bizim de buranın hayalini kurarak buraya geldiğimiz doğruduAAAAAAAAAAAAA
lign: center;"> Amasra-Salatasi

Siz siz olun buraya kadar gelmişken Ceşm-i Cihan'a gelip harika deniz mahallerinin ve bu harika salatanın tadına bakmadan dönmeyin..

Karnımızı doyurup akşamüstü saatlerinde Amasra'dan ayrılıp Bartın'a doğru geri dönüyoruz..

Amasra-Cesmi-Cihan-Restaurant

Amasra'dan Sevgilerle...
           
Caner ÇELİK
27.03.2015

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Bartın AmasraAmasra gezilecek yerlerAmasra görülecek yerlerAmasra çeşm-i cihanAmasra konaklamaAmasra'da nerede kalınırAmasra'da ne yenirAmasra rehberiAmasra gezisiAmasra gezi notları, Amasra Salatası konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

3 yorum:

En Çok Okunanlar