Dört Mevsim Farklı Güzel 'Abant'Güzel bir pazar gününde bir arkadaş grubumuzla İstanbul'dan yola çıkıp dört mevsimin farklı güzel yaşandığı Abant'ın beyaz örtülü halini görmeye gittik.. Yazı ayrı güzel, baharı ayrı güzel buranın.. Hele ki kışı bambaşka.. 

İlk önce Abant ve Abant Gölü hakkında biraz bilgi verelim isterseniz..

Abant Gölü, Bolu şehrinde Abant Gölü Tabiat Parkı içerisinde yer alan bir heyelan gölüdür. Deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliktedir. Çevresinde 1700 metreye kadar yükselen tepeler ve bu tepelerin üzerinde de pek çok yayla köyü mevcuttur. Gölün en derin yeri 18 metreye kadar ölçülmüştür. 

Abant Gölü'nün çevresindeki ormanlar çeşitlilik bakımından son derece zengindir. Çam, gürgen, kayın, göknar, meşe ve kestane en çok görülen ağaç türüdür. Nadir su bitkilerinden sayılan beyaz ve sarı nilüferler bahar mevsiminde gölün neredeyse tamamını kaplarlar. Bunlar dışında pek çok nadide çiçeği de göl kıyısında görebilmek mümkündür. 

***

Evet dönüyoruz tekrar bize.. Abant'a geldiğimizde ilk olarak heyecanla bir fotoğraf ile güne başlıyoruz. İlk önce arkadaşlarımızı tanıtalım; solda sağa Ahmet, Esengül, Elif abla, Bahar, Mediha, Nuran ve Ben.. :)

Abant-Toplu-Fotograf


Bugün 6 km'lik bir yürüyüşle gölün çevresinde son derece keyifli bir yürüyüş yapacağız. 

Abant'ta yapılacak aktivitelerden ilki tabiki bol bol yürüyüş. Bunun yanı sıra göl çevresinde at ile gezinti ve fayton turu yapmanız mümkün. Tabiki istediğiniz her an kartopu oynayabilir yorulduğunuzda Abant'ın olmazsa olmazı sucuk ekmek yiyebilirsiniz.. Abant'ta yapılacak en eğlenceli aktivite ise şraplenle kayak keyfidir.. Ama biz bugün sadece yürüyeceğiz.. :)

Yürüyüş öncesi karnımızı doyurmamız gerektiği konusunda hemfikiriz bu yüzden soluğu hemen sucuk ekmek için mangalın başında alıyoruz. Sucukların kokusuna dayanamayan Mediha kapıyor maşayı ve mangalın başına geçiyor :)


                             
Lezzetli sucuklarımızı yedikten sonra yürüyüşümüze devam ediyoruz. Yaklaşık 1 km ileride Abant'ın en güzel sembollerinden Aşıklar Köprüsü var. Bu köprü de fotoğraf  çektirmek adettendir. Abant'a özgü muhteşem kareler alabilirsiniz. Biz de öyle yapıyoruz.. Bugün fotoğraflarımızın hepsi Bahar'dan..
                               

                       

         
                                                   
Kartopu oynamayı da ihmal etmiyoruz :)

 

Bu güzel köprüyü geçtikten sonra Abant Köşk Oteli'ne varıyoruz. Burası Abant'ın en güzel ve en romantik noktalarından biri. Birgün romantik bir konaklama planı yaparsanız kesinlikle listenizde olması gereken yerlerden biri burası.

Abant-Kosk-Oteli                             
Yürüyüşümüze devam ettiğimizde Abant gölünün en güzel donan kısmına geliyoruz. Burası gölün en az güneş alan kısmı olduğu için gölün üzerindeki buzun da en kalın olduğu yer. Biz de buna güvenerek gölün üstünde yürümeye karar veriyoruz. Denizin üzerinde yürümüştüm (bkz: Kızkumu), şimdi sıra gölde.. :)

Caner Çelik Abant                             
Abant'ın karşı kısmına geçtikçe manzaralar farklı bir açıdan gözümüze görünüyor. Fotoğraflamaya devam ediyoruz.. Bu arada bir teyzemiz kızlarımıza papatyalardan taçlar takıyor. Güzel kızlarımıza da bu taçlar çok yakışıyor :)


                             


                         
Gölün tam karşısındaki Abant Göl Gazinosu'nda bir çay molası veriyoruz.. Burada manzara harika.. Tam karşıda ise Abant'ın bir başka güzelliği Abant Palace Otel duruyor..
                                                     Göl yürüyüşümüzün son kısmına geldiğimizde Büyük Abant Oteli'nin yanından geçiyoruz. Burası da Abant'ın en güzel noktalarından birisi. Son durağımız ise Abant Köy Ürünleri Pazarı oluyor. Burada adından da anlaşılacağı gibi Bolu-Abant'a özgü  köy ürünleri ve sevdiklerinize hediyelik bir şeyler alabileceğiniz birkaç dükkandan oluşan küçük bir pazar gibi. Benim size tavsiyem ve kendi favorim ise "Bolçi" yani Bolu Çikolatası! (Fıstıklı tercihimdir).

Yürüyüşümüzü tamamladığımızda yorgunluğumuzun farkına varıyoruz. Fakat depoladığımız oksijeni, gördüğümüz manzaraları, çektiğimiz fotoğrafları düşünürsek bu yorgunluğun çok tatlı bir yorgunluk olduğunu söyleyebilirim.

Şehrin stresinden ve gürültüsünden arındığımız bu güzel gün bitiyor ve biz kürkçü dükkanı İstanbul'a geri dönüyoruz. Arkamızda ise her mevsim doğasıyla, eşsiz tabiatıyla ve tüm güzellikleriyle Abant'ı bırakarak.. Tabiki bir daha gelmek üzere.. :)

Abant'ta Konaklama :

Biz güzel Abant'a günübirlik geldik fakat burada konaklamak isteyenler için de bir şeyler yazalım. Abant Göl kenarında buranın yapısal güzelliğini bozmamak için fazla bir konaklama tesisi bulunmuyor. Yazımızın içerisinde de anlattığımız Taksim İnternational Abant Palace ve Büyük Abant Oteli burada konaklayabileceğiniz iki büyük otel. İkisi de son derece kaliteli ve iyi hizmet veren işletmeler. Üstelik iki işletme de eski işletmeler olsalar bile 2014 yılında yenilenerek modernize olmuş işletmeler. Yine yazımızın içerisinde kısaca değindiğimiz Abant Köşk Oteli de bunlara göre daha butik ama Taksim Otelcilik AŞ. ye bünyesinde kaliteli ve şirin bir işletme.

Abant Göl kenarı haricinde ise "Abant Yolu" üzerinde Abant'a 7 km uzaklıkta birçok Dağ evi, Apart ve Pansiyon'da konaklamanız mümkündür. Buradaki ufak işletmeler de son derece temiz ve  iyi hizmet veren  aile işletmeleridir.

Taksim International Abant Palace
Tel : (0374) 224 50 12

Büyük Abant Oteli
Tel : (0374) 224 50 33

Taksim International Abant Köşk Oteli
Tel : (0374) 473 74 93


Ayrıca eğer Abant'ta kalacak iseniz ve aracınız varsa Abant'a 24 km uzaklıktaki Mudurnu'yu da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Şirin bir osmanlı kasabası olan Mudurnu'ya birkaç saatinizi ayırırsanız pişman olmayacaksınız.

Abant'ta Yapmadan Dönme :

* Göl kenarında yürüyüş Yapmadan Dönmeyin,
* Göl kenarında Sucuk - Ekmek Yemeden Dönmeyin,
* At ya da Fayton gezintisi Yapmadan Dönmeyin,
* Bolu Çikolatası'nın tadına Bakmadan Dönmeyin... 


Abant Gölü Gezi Rotamız (6 Km)


                                 

Abant'tan sevgilerle...


Caner ÇELİK
02.02.2015

Fotoğraflar : Caner ÇELİK, Bahar GIRGIÇ

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz İnstagram Hesabımı takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook Sayfamdan da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım. Beğendiğiniz yazıları lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Teşekkürler :)

Bu yazıda Abant, Bolu Abant, Abant Gölü, Abant otelleri, Abant Pansiyonları, Abant Rehberi, Abant gezi notları, Abant gezisi, Abant görülecek yerler, Abant gezilecek yerler, Günübirlik Abant Turu, Günübirlik Abant Gezisi, Abant nerede, Abantta neler yapılır, Bolu Gezi Notları, Bolu gezilecek yerler, Bolu görülecek yerler konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Bütün Gezi Yazılarım

Takip İçin
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

1 yorum:

  1. tek kelimeyle muhteşem bir manzara... paylaşımınız için teşekkür ederiz caner bey...

    YanıtlaSil

En Çok Okunanlar