Marmaris Lions Kulübü 18.Altın Zar Tavla Turnuvası Şampiyonu Caner ÇELİK!


Marmaris Lions Kulübü 18. Geleneksel Altın Zar Tavla Turnuvası’nı “ŞAMPİYON” olarak tamamladık. Marmaris Lions Kulübünün 25 yıldır 18. kez düzenlediği bu dev organizasyon Marmaris ve çevre illerdeki tavla ustalarını bir araya getirdi. 512 oyuncunun katıldığı Tavla turnuvasında Finalde Sn. Hayrettin ÖZTÜRK’ü 5-1 yenerek Turnuvanın Şampiyonu olduk. Ayrıca turnuvanın bugüne kadar ki “En Genç Şampiyonu” ünvanını kazandık. Birçok oyuncunun yıllardır “Final” oynama hayali kurduğu bu turnuvada büyük ustaları yenerek mutlu sona ulaştık ve turnuvanın sembolü olan “Altın Zar”ı kazandık...

TURNUVA SONUÇLARI :
1.Caner ÇELİK (Altın Zar + Plaket)
2.Hayrettin ÖZTÜRK (Gümüş Zar + Plaket )
3.Levent GÜLER (Bronz Zar + Plaket )
4.Muharrem KAZANCI (Final Tavlası + Plaket )
5.Uğur DÜNDAR (Katılım Belgesi)
6.Fevzi ALÇIN (Katılım Belgesi)
7.Muharrem KAZANCI (Katılım Belgesi)
8.Sabahattin KARACA (Katılım Belgesi)

Bir Zaferin Öyküsü..


Marmaris’teki Altın Zar Tavla Turnuvalarını yıllardır bilirim fakat hiç katılmak kısmet olmamıştı. Afişlerini gördüğüm anda katılmaya karar verdim ve biletimi aldım. Biletimi bana veren Lions Kulübü Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Ali bey, benim verdiğim biletlerden her sene bir “ilk 8” görürüz dedi. Bende umarım o benim biletim olur dedim ve bunun ardından “inşallah “ diyerek beni turnuvanın çok dişli bir turnuva olduğu konusunda uyardı. Bileti aldıktan sonra Marmaris çarşı esnafının bu turnuvaya ne kadar ilgi gösterdiğine ve saatlerce tavla oynayarak bu turnuvaya hazırlandıklarına şahit oldum. Turnuvanın bu kadar zorlu geçeceğini düşündükçe benimde motivasyonum artıyordu. Bir yandan da tam tersini düşünüp “rezil olmayalım?” konusunda endişeliydim aslında. Turnuva Eğitime katkı amaçlı düzenlendiğinden her oyuncu en fazla 4 bilet alarak hem şansını yükseltebiliyor, hem de eğitime katkısını artırabiliyordu. Ben ise 2 adet bilet ile yarıştım. Turnuva günü yaklaştıkça heyecanım da artıyordu. Bunun yanı sıra yakın arkadaşlarımın (sizlerin) desteğini almak benim bu turnuvaya çok daha fazla motive olmamı sağladı.

İlk tur için turnuva salonuna gittiğimde heyecandan kalbim yerinden fırlayacak gibiydi. Fakat turnuva ortamına alışık olduğum için oyunlar başlar başlamaz bu heyecan yerine “kusursuz bir motivasyona” dönüştü. İlk turda 2 rakibimiz vardı. İlk maçımızda Levent POSTOĞLU’nu 5-4, Hüseyin ŞEN’i ise 5-0 yenerek 2.Tura ismimizi yazdırdık ve “ilk 256”ya girdik.

2.Turda Güncel UĞUR’u 5-1 yenmemize rağmen Bülent DİNGİLTEPE’ye 5-4 malup olunca turnuvaya 3.Turdan 1 biletle devam etmek zorunda kaldık ve “ilk 128”e ismimizi yazdırdık.

3.Turda turnuvanın favorilerinden Sn. Halim TÜFEKÇİOĞLU’nu 5-0 gibi bir skorla yendiğimizde artık dikkatleri üzerimize çektik. İsmimizin ikili konuşmalarda “Genç” lakabıyla geçtiğine şahit oldum. 

4.Turda “ilk 64” arasına girdik. 4.Tur öncesi rakibimiz Erol ÇELİK’e turnuva oyunculardan birinin “Bu genç felaket dikkatli ol” demesi benim için gurur verici bir andı. 4.Tur rakibimiz Sn. Erol ÇELİK’i inanılmaz bir çekişmeyle 5-4 malup etmeyi başardık. Bu maçta şans gerçekten yanımızdaydı ve bu şans bizi “ilk 32”ye taşıdı.

5.Tur rakibimiz Sn. Hayrettin ÖZTÜRK’tü. Hayrettin beyin 4-1’lik ezici üstünlüğü sonrasında oyunun dönmesiyle Hayrettin beyi de 5-4 malup ederek 6.Turda ismimizi “ilk 16”ya yazdırdık. 6.Turu geçmek önemliydi çünkü çeyrek final öncesi son turdu. Bunun verdiği ekstra motivasyonla 6. Tur rakibimiz olan Sn. Ahmet ARTUN’u 5-0 yenerek ismimizi çeyrek final’e ve “ilk 8” e yazdırdık. Sn. Ahmet ARTUN’un eşinin verdiği şans öpücüğü Ahmet beyin oyunu kazanmasına yetmedi sanırım :)

Çeyrek final benim turnuvadaki ilk hedefimdi. Bu hedefimi gerçekleştirmenin verdiği huzur bir yana dursun ilk 4 için oynamanın zamanı gelmişti. Çeyrek finalde rakibimiz Sn. Fevzi ALÇIN’dı. Fevzi beyde turnuvanın favorilerindendi. Fevzi bey doğal olarak bu maçın da favorisiydi. Fakat hakemler ve diğer oyuncular Fevzi beye karşı 4-0 öne geçtiğimde şaşkınlıklarını gizleyemediler. Fakat Fevzi bey durumu 4-4’e getirdiğinde maçın rengi bihayli değişti. Son oyunda hele bir an vardı ki sanki ikimiz içinde oyun defalarca gitti geldi. Yoğun bir heyecan fırtınasının ardından şytanın bacağını kırdık ve Fevzi beyi 5-4 malup ederek ismimizi yarı finale ve “ilk 4” e yazdırdık. 

Yarı Final’de Sn. Levent Güler’le eşleştik. Turnuvanın belki en heyecanlı oyunlarından biri olarak gösterilen karşılaşmada Sn.Levent GÜLER’i 5-3 yenerek yorucu bir günün ardından Final’de Sn. Hayrettin ÖZTÜRK ile tekrar eşleştik. Hayrettin beyi 5.turda yenmiş olmam benim için bir şey değiştirmeyecekti. Hatta dezavantajlı durumdaydım diyebilirim. Çünkü Hayrettin bey 5.Turun rövanşını almak için çok istekli olacaktı ve bunun yanı sıra Hayrettin beyin bu turnuvaya 8 senedir katıldığını, 8 senedir Final oynamayı beklediğini duydum. 8 sene sonunda oynadığı bu Finali bize kaptırmamak için elinden geleni yapacaktı bundan emindim.

Final Günü..


Lions kulübü gibi büyük bir topluluğun bu büyük organizasyonunda Final oynamak bir onurdur. Aslında başlangıçta “ilk 8” bile bu turnuvada benim için iyi bir dereceydi ama artık Finale kadar gelip bu turnuvada “Şampiyon” olmanın tadı başka olacaktı. Kaybedersem de 2. olup hedefime göre yine de iyi bir konumda turnuvayı bitirmiş olacaktım belki ama İstanbul’dan gelen Altın Zar siparişleri ve sayısız Altın Zar’ı bozdurup beraber harcama teklifleri arkadaşlarımın (sizlerin) en az benim kadar bu Şampiyonluğu istediğini gördüm. Bu da Final için bana artı bir motivasyon oldu. 

Final için turnuva salonu özel şekilde hazırlanmıştı. Final karşılaşması ile beraber “üçüncülük” “beşincilik” “yedincilik” karşılaşmaları da oynanıp ilk 8 belli olacaktı. Final karşılaşmamız Sn. Hayrettin bey ile birbirimize başarılar dilememiz ardından başladı. Finale iyi başlamıştık. 1-0, 2-0, 3-0 derken oyun birden bire 4-0 oldu. Fakat tavla da 4-0 bile garanti değildir. En ufak bir “gereksiz kendine güven” oyunu 4-0 dan bile çevirebilirdi. Bu yüzden aynı konsantrasyonla oyunumuza devam ettik. Hayrettin beyin durumu 4-1’e getirdiği sırada maçı izleyenlerin aklına “acaba?” sorusunu getirdi. Hayrettin beyin bu atağına karşılık psikolojik bir çatışma sonrasında Hayrettin beyden son oyunuda aldık ve Final karşılaşmasını 5-1 kazanarak Şampiyon olduk. 

Final karşılaşmalarının sona ermesiyle beraber gala gecesi başladı. Bu sırada tebrikleri kabul etmek çok keyif vericiydi. Parayla satın alınamayacak, maddiyatla ölçülemeyecek bir duyguydu bu. Ödül töreni başladığında dereceye giren oyuncular sırasıyla ödüllerini aldılar. Biz de plaketimizi ve Altın zarlarımızı 14. Bölge yönetmeni Ln. Mehmet Ali EREn’in elinden aldık. Turnuvanın dördüncülük ödülü “Final karşılaşmasının oynandığı tavla takımıydı.” Turnuvayı dördüncü sırada tamamlayan Sn. Muharrem KAZANCI için finalde oynadığımız tavlayı finaldeki rakibim Sn. Hayrettin bey ile imzaladık. Bu da Lions turnuvalarının güzel bir geleneği idi. 

Gala yemeği sırasında Marmaris Armutalan Belediye Başkanı Sn. Muhammet ÜNLÜ’de masamıza gelip bizi tebrik etti. Başarılarımızın devamını diledi. Lions Kulübü başkan yardımcısı Sn. Mehmet Ali bey “Biz şampiyonumuzu halay çektirmeden yollamayız” diyerek dakikalarca halay çektirdikten sonra yine final rakibim hayrettin bey ile bizi karşılıklı oynattı. Bu sırada Hayrettin beyden “Bunlarda bizi hep oynatıyor” esprisiyle coşkumuza coşku kattı. Gecenin sonunda Sayın Lions dönem başkanları ve Lions üyelerinin tebriklerini kabul edip bir sonraki sene de turnuvaya katılmak için bir davet aldım. Güzel bir gecenin ardından gece geç saatlerde Plaketimizi ve Altın zarlarımızı alarak ayrıldık.
.
Bir Teşekkür Borcu..

Değerli arkadaşlar.. Turnuva boyunca sizlere gün gün sonuçları aktarıp turnuvayı sizlere yaşatmaya çalıştım. Sonuçları aktarırken de hep “Biz” diye hitap ettim. Çünkü ben bu turnuvada tek değildim. Bana bu turnuvada tek olmadığımı hissettiren, turnuva boyunca desteğini, dualarını esirgemeyen tüm arkadaşlarım adına bu turnuvada oynadım. O kadar büyük bir güç verdiniz ki bana rakiplerim karşılarında “benim” olduğunu sanarken, “bizim” olduğumuzun farkında değillerdi.. ve o kadar çok inandık ki bu başarıya, bu inançla birlikte “şans hep bizimle beraberdi..” Tavlanın şans faktörü hep bizim safımızda yer aldı.. Bunun sebebi de kuşkusuz sizin dualarınız ve buraya gönderdiğiniz pozitif enerjiydi.. ve sonunda bu turnuvayı “Biz” kazandık.. Turnuva boyunca ilgisini, desteğini ve dualarını esirgemeyen tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler. Allah hepinizden razı olsun.. Söz verdiğim gibi Altın Zarı İstanbul’a getiriyorum.. geldiğimde bunu hep beraber kutlayalım :)Basından Turnuva Haberleri :

Marmaris Yeni Sayfa Gazetesi : http://www.marmarisyenisayfa.net/haber_tr.php?no=10251 
Haberciniz : http://www.haberciniz.biz/haber/marmariste-altin-zar-tavla-turnuvasi-sona-erdi-mugla--710679.html
LPG Haber : http://www.lpghaber.com/Marmaris%60te-%60altin-Zar-Tavla-Turnuvasi%60-Sona-Erdi--haberi-295990.html 
Medya 73 : http://www.medya73.com/marmariste-altin-zar-tavla-turnuvasi-sona-erdi-haberi-103505.html
Net Habercilik : http://www.nethabercilik.com/haber/marmariste-altin-zar-tavla-turnuvasi-sona-erdi.htm

HÜRRİYET'te MANŞET : ALTIN ZARI "ÇELİK" ALDI

Bugün tarihli (19 Ekim )Hürriyet Gazetesinin "Ege" ekinde Marmaris 18. Altın Zar Turnuvasıyla ilgili bir haber yayınlandı. Haberi Manşetten veren Hürriyet, "Altın Zarı Çelik Aldı" manşetiyle haberi okurlarına duyurdu.
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

6 yorum:

 1. canercim tebrikler devamını bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. İnşallah canım.. Hep beraber kutlıcaz dereceye girersem gelince.. Ben sizin için oynuyorum :))

  YanıtlaSil
 3. tebrikler abi :) güveniyoruz sana yüzümüzü kara çıkartma sakın :D

  YanıtlaSil
 4. Hayırlı olsun altin zar siteden önce haberi ver ben vereyim usta araştirmaci gazeteci olarak :)))

  YanıtlaSil
 5. Abdullah Şeyhoğlu4 Aralık 2015 02:44

  helal olsun kankime beeaaa... :))))

  YanıtlaSil
 6. Herkese çok teşekkürler arkadaşlar varlığınız bana güç verdi.. çok güzel bir turnuvaydı keşke sizler de olsaydınız.. :)

  YanıtlaSil

En Çok Okunanlar