Bireysel Seyahat mi? Turla Seyahat mi?


İnsanların bir seyahate çıkmadan önce kendi kendilerine sordukları ilk sorulardan biridir bu. Hatta bir turizmci olarak bana da en çok yöneltilen soruların arasında; Bireysel Seyahat mi? Turla Seyahat mi?


Aslında bu sorunun cevabı öncelikle seyahate çıkacak kişi ya da kişilerin karakteriyle alakalı. Kişinin zevkleri, alışkanlıkları, yaşam tarzı, hobileri ve olmazsa olmazları bu konuda belirleyici özellikte. Örneğin kişinin programlı bir insan olup olmaması ya da özgürlüğüne düşkün biri olması burada göz önünde bulundurulabilecek etkenler arasında.

Kişisel özelliklerinizin yanı sıra seyahate kiminle çıkacağınız da çok önemli. Örneğin çocuklu bir aile olmanız ya da arkadaşlarınız ile bir seyahat planlıyor olmanız da bu konudaki düşüncelerinizi değiştirebilir.

Bir diğer önemli etken ise gideceğiniz yerin özellikleri. Bu özelliklere coğrafik, politik, kültürel gibi örnekler verebiliriz. Örneğin gidilecek bölgenin yeterince güvenli olmaması insanları bireysel seyahat yapmaktan çok turla seyahat etmeye sevk edebilir, gibi...

Biz bütün bunları bir yana bırakıp olaya genel bir açıdan bakacak olursak Bireysel Seyahat mi? Turla Seyahat mi? sorusunun avantaj ve dezavantajlarını masaya yatıralım ve bazı örnekler verelim. Siz de bu maddeleri kendinize göre değerlendirin. Bu şekilde bu soruya en mantıklı şekilde yardımcı olmaya çalışalım.


* Turla seyahatte uyulacak program önceden bellidir ona uymak zorundasınızdır. Sizden istenilen belgeleri verir, ücretlerinizi ödersiniz gerisine karışmazsınız. Bireysel seyahatte ise siz ne zaman ne isterseniz onu yaparsınız. Fakat daha çok araştırma ve planlama yapmanız gerekecektir.

* Turla seyahatte turun sorumlusu bir rehber vardır. İyi bir rehberiniz olursa gezdiğiniz yerleri A'dan Z'ye öğrenip harika bir tur geçirirsiniz. Fakat kötü bir rehbere denk gelirseniz turunuz rezil olur. Bireysel seyahatte blog yazarları, kitaplar, yöre insanları ve sizin kişisel girişimleriniz sizin rehberinizdir. Bunları kullandığınızda o bölgeyi çok iyi şekilde tanıyabilirsiniz. 

* Yabancı diliniz yetersiz ise yurt dışı seyahatlerinde turla seyahat daha avantajlıdır. Bireysel seyahatinizde yabancı dil yetersizliği size sorunlar yaşatabilir. Fakat diğer yandan dilinizi geliştirmeniz için o yörede insanlarla iletişim kurmanızın size çok büyük faydası da olabilir. 

* Çocuklarıyla seyahat edenler, sağlığıyla ilgili problemleri olanlar ve güvenli bir seyahat arayışında olanlar turla seyahati tercih edebilirler. Maceracı, özgür, sabırsız ve çoğunluğa uymayı sevmeyen ruhlar için bireysel seyahat daha uygundur. Şunu da unutmamak gerekir; bilinmezlik ve anlık planlar her zaman risk içerir. 

* Turla seyahatte o bölgenin hep en meşhur yerlerine ziyaret edilip geçilir. Bireysel seyahatte ise yeni yerler keşfedip istediğin kadar zaman ayırma şansınız olabilir. İstediğiniz yerde istediğiniz kadar durup fotoğraf çekebilir, vakit geçirebilirsiniz. Turla gezerken grupla birlikte hareket etmek zorundasınızdır. 

* Turla seyahatte nerede kalınacağı, ne yeneceği, ne içileceği önceden bellidir. Lüks otellere gider, standart yemekler yersiniz. Bireysel seyahatte nerede kalacağınız, ne yiyeceğiniz, ne içeceğiniz konusunda özgürsünüzdür. Canınız o an ne istiyorsa onu yiyebilirsiniz.

Kısacası "ben uğraşmayayım paramı ve belgelerimi vereyim her şeyi planlasınlar, rehber bizi oradan oraya götürsün gezdiğimiz yerleri anlatsın hem böylesi daha güvenli olur" modunda bir insan iseniz turla seyahati tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Fakat "Ben şimdi öyle rehberin istediği saatte yatıp kalkamam, gruptaki insanların derdiyle tasasıyla kafamı dolduramam, kendi planımı yapar, istediğim gibi gezer, istediğimi yer içerim. Kendi başıma keşfeder, bu heyecanı kendim yaşarım, kimseye de ihtiyacım yok" modunda bir insan iseniz de bireysel seyahati tercih etmenizi öneririm.

Benim kendi fikrimi soracak olursanız; ben kesinlikle bireysellikten yanayım. 

Çünkü; Seyahat etmek özgürlüktür!

Caner ÇELİK
09.11.2016

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Bireysel Seyahat mi? Turla seyahat mi?, Turla seyahatin faydaları, Bireysel seyahatin faydaları, Bireysel seyahat ve turla seyahat arasındaki farklar, Turlu tatil mi tursuz tatil mi, Tatile turla gitmenin avantajları konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar