Bir Uçtan Bir Uca 'İstiklal Caddesi'

istiklal-caddesi-gezi-yazisi

İstanbul'un en meşhur caddesidir İstiklal Caddesi.. Gecesini, gündüzüne katar hiç uyumaz hep canlıdır... Yürüyen insanlarıyla, müzisyenleriyle, turistleriyle, satıcılarıyla, İstanbul'un en kozmopolit yeridir.

Herkes oradadır... zengini, fakiri, ünlüsü, ünsüzü, iş adamı, müzisyeni, tinercisi, hırlısı, hırsızı...İstiklal caddesinde yürürken en sevdiğiniz dizinin en ünlü karakterini bi anda görebilir, bunun verdiği heyecanla tramway'ın çan sesiyle irkilebilir, giden tramway'ın arkasından bakarken elinde gitarla karşısına 10 kişiyi almış horon teptiren bir arkadaş görüp yanına sokulabilir, bu esnada bir tinerci çocuk sizi "1 lira versene abi yeaa" diye dürtebilir,  bir televizyon kanalının haber muhabiri sizinle röportaj için yanınızda bitebilir... 

Her an her şeyin olabileceği ve hayatı çok hızlı yaşayan bir caddedir İstiklal Caddesi...

Şimdi gelin sizinle bir İstiklal turu yapalım... İstiklal'in belki onlarca kez gittiğiniz yerleri, belki de o kadar gitmenize rağmen hiç bilmediğiniz yanlarını anlatalım...

Vee başlıyoruz...

***İstiklal yürüyüşümüze Taksim'den başlıyoruz. Taksim kuşkusuz İstanbul'un kalbi. Ulaşım yönünden Taksim'e İstanbul'un her yerinden en fazla 2 vesait ile ulaşabilirsiniz. Taksim'e ulaşmanın kolaylığı yanı sıra Taksim'de buluşma olayı da gayet kolaydır. Taksim'de buluşacak 3 yer vardır; Metro çıkışı ve Burger King önü 

Bu da benim Burger King'e beleş reklam kıyağım olsun :)( Cumhuriyet Anıtı buluşma yeri olarak çok tercih edilmez. Zaten orada çok fazla bekleme yaparsanız derhal sivil polisler yanınıza gelip kimlik sorar )Burger King'in önü günün her saatinde birilerini bekleyen birileri tarafından hep doludur. Burayı biz ekilenler ve beklemekten ağaç olanlar noktası olarak da tanımlayabiliriz. Ayrıca İstiklal'in hemen girişinde bulunan bir ünlü yerel marka daha var... o da Kızılkayalar! Taksim'in meşhur Islak Hamburgerini, nefis kaşarlı dürüm dönerinin tadına bakmadan Taksim'den dönülmez!

Vallahi Kızılkayalar'dan da para filan almadım. :)


Islak hamburgerlerimizi yedikten sonra giriyoruz İstiklal'e...

İstiklal Caddesinde birçok tarihi apartman ve bina bulunuyor. Fakat birçoğu amaçsız şekilde çürümeye mahkum bırakılmış durumda. Binaların alt kısımlarında birçok tanınmış markanın mağazaları bulunurken üst katlar görmezden geliniyor. Bunun yanı sıra tarihi sinemalarıyla ünlü Beyoğlu'nda zamanla ticari rantlar sanatın önüne geçtiği için birçoğu maalesef yok olup gitti..

İstiklal Caddesi girişinde hemen sağ taraftta Fransa Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi bulunuyor. Burası Fransa isminin görkeminden biraz uzak gayet mütevazi bir bina olması şaşırtıcı. Cadde de biraz daha ilerlerdiğimizde yolun sol tarafındaki Meşelik sokakta Aya Triada Kilisesi bulunuyor.

Aya Triada Kilisesi, isim olarak rumca 'kutsal üçleme' (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) yani daha yaygın kullanımıyla 'teslis' anlamına gelir. Kilise, Bizans ve modern dönem mimarisinin bir karışımı olarak 14 Eylül 1880 tarihinde yapılmıştır.İstiklal Caddesi'nde yürümeye devam ettiğimizde sağ tarafta Hüseyin Ağa Camii'ni görürüz. Burası halk arasında Ağa Camii olarak biliniyor. İstiklal Caddesi'nin tek camisi olan Ağa Camii 1597 yılında yaptırılmış ve ibadete açılmıştır. Cami'nin avlusundaki şadırvanı da Mimar Sinan'ın yaptığı bilinir.Hüseyin Ağa Cammi'ni geçtiğimizde hemen sağımızda Demirören AVM bulunuyor. Burası İstiklal Caddesi üzerinde bulunan tek AVM. Diğer İstanbul AVM'lerine göre biraz daha küçük olsa da yine de iş görüyor. Yürümeye devam ettiğimizde Demirören'in hemen dibindeki Yeşilçam Sokak'a geliyoruz.

Burası aslında çok özel bir sokak fakat birçok kişi farkında değil.

1980 yılları öncesi Türk Filmlerinin en popüler olduğu dönemlerde tüm film şirketleri yazıhanelerinin bu sokakta olması sebebiyle Türk Sineması kısaca "Yeşilçam" adıyla anılmıştır. Hala ünlü bir oyuncudan bahsederken "Yeşilçam'ın usta oyuncularından" diyorsak, bu sokağın Türk kültürü içerisinde ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bugün ise sokak bomboş ve Beyoğlu'nda kaybolan birçok değer gibi burası da sadece anılarda ve yeşilçam sokak tabelasında kalmış...İstiklal Caddesi'nde devam ettiğimizde sağ tarafta Halep Pasajı'nı görüyoruz. Halep Pasajı içerisinde birçok dükkan olmakla birlikte tarihi Beyoğlu Sineması'da pasajın içerisindedir.Halep Pasajı'nın tam karşısında Atlas Pasajı bulunuyor. Atlas Pasajı içerisinde de ünlü Atlas Sineması bulunuyor.İstiklal Caddesi'nde devam ettiğimizde Balık Pazarı'nı görürüz. Burası isminden de anlaşılacağı gibi balık restoranlarının olduğu bir sokak olsa da turistik bir sokaktır. Burada meşhur kokoreççiler ve turistler için hediyelik eşyacılar bulunur.Balık Pazarı'ndan girdiğinizde ileride sağ tarafa doğru bir sokak iner burası Nevizade Sokağı'dır. Nevizade Beyoğlu'nun en ünlü eğlence noktalarından biridir. Rakı & Balık restoranları, cafeleri, barları ile İstiklal'in en çok tercih edilen bölgelerinden biridir. İsteyen birasını yudumlarken, rakı keyfi yapabilir, cafelerde canlı müzik dinleyip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Ya da gecenizi ünlü kulüplerde eğlenerek geçirebilirsiniz. Nevizade her türlü eğlenceye zevkine uygun mekanlar barındırıyor.Caddenin devamında solda Galatasaray Lisesi, sağda ise Çiçek Pasajı bulunuyor. Burası da Beyoğlu'nun ünlü Rakı & Balık ve eğlence mekanlarından. Ünlü bir laf vardır "Yine mi güzeliz yine mi Çiçek" işte Çiçek Pasajı'nın etkisini en güzel anlatan cümledir bu da.. :)Cadde'de devam ediyoruz ve sağda Anzavur Pasajı'nı görüyoruz. Aznavur Pasajı'da İstiklal Caddesi'nin tarihi ve turistik pasajlarından biridir. 1883 yılında yapılmış İtalyan tarzı bir havası vardır pasajın. Eğer bu pasaja yolunuz düşerse üst kattaki cafelerden harika bir İstiklal manzarası mevcut.Aznavur Pasajı sonrasında İstiklal Caddesi'nin sol tarafında tarihi Mısır Apartmanı bulunuyor. Bu apartman İstanbul ilk betonarme yapılarından biridir. Osmanlı devlet adamı Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1910 yılında tamamlanarak Paşa'ya teslim edilmiştir. Ön cephesinde gösterişli balkonları, loca boşlukları ve geniş pencereleri ile dikkat çeker.

Paşa'nın köşk olarak kullandığı bu bina onun ölümüyle birlikte varislerine bölüştürülmüş ve apartman haline getirilmiştir. Daha sonra ilgisizlik sonucu boşta kalan bina 2000 yılında restore edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün dişçisi Sami Günberg'in muayenehanesi de bir dönem Mısır Apartmanı'nda bulunuyordu. Bu yüzden Atatürk'ün de belirli aralıklarla burayı ziyaret ettiği söylenir.

Apartmanda şu an tiyatro, sanat galerisi, lokaller ve çalışma ofisleri bulunmaktadır.Mısır Apartmanı'ndan devam ettiğimizde sol tarafta İstiklal Caddesi'nin en önemli noktalarından biri olan St.Antuan Kilisesi bulunur. Burası İstanbul'un en büyük ve cemaati en fazla olan katolik kilisesidir.

Hangi dine mensup olursa olsun ibadethanelerin insana huzur verdiği bir gerçek. Burada da bu huzuru fazlasıyla yaşıyorsunuz. Özellikle St.Antuan'da ayin zamanlarına denk gelirseniz çok keyifli oluyor. Ayrıca kiliseye cüzzi bir miktar bağış yaparak bir dilek mumu yakarak dilek dileyebilirsiniz.

St.Antuan Klisesi'ni gezdikten sonra İstiklal Caddesi'ndeki yürüyüşümüze devam ediyoruz. Biraz ileride caddenin sağında Odakule bulunuyor. 1976 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından yaptırıldığı ve o dönem o bölgenin yüksek yapılarından olduğu için bu isimle anılır. İstiklal Caddesi'nden Pera kısmına geçiş noktası olarak kullanılan kısımdır.Odakule'den devam ettiğimizde sağ tarafta Paşabahçe Mağazası'nın yan sokağında Terkos Çıkmazı bulunur. Bu çıkmaz sokaktaki ünlü Terkos Pasajı, İstanbul'da ucuz giyimin adresidir. 5 TL'ye 10 TL'ye birçok şey bulabileceğiniz Terkos Pasajı'nda mağaza ve tezgahlarda bayanların nasıl çılgına döndüğünü de gözlemleyebilirsiniz :)

Buraya kadar gelmişken her yaştan, her cinsiyetten ve her ekonomik sınıftan insanların alışveriş yapmaya geldiği Terkos Pasajı'na bir uğramakta fayda var. Belki öyle bir bakıp çıkıcam derken 100 TL'ye torbalarca alışveriş yapabilirsiniz.
Terkos Pasajı sonrasında caddede devam ettiğimizde solda Hollanda Konsolosluğu ve biraz daha ileride Santa Maria Kilisesi bulunur. Burası önemli bir kilise olmasına rağmen, aşağıya doğru merdivenle inildiği için İstiklal Caddesi'nde yürüyen birçok insanın genelde dikkatini çekmez.

Santa Maria Kilisesi 4 ayrı yerde 4 ayrı yangın geçirmiştir. En son Pera yangınından sonra 1870 yılında bugünkü yerine taşınmış. Kilisenin buraya gelmesiyle ilgili dönem padişahı II.Abdulhamit'in büyük katkıları olmuş, bunun üzerine kilisenin kitabesinde Abdulhamit'e teşekkür yazılıdır.Lebon Pastanesi 1886 yılında açılan tarihi bir pastanedir. Bir dönemin en güzel kıyafetlerin giyilip gidildiği saygın bir mekandı. Birçok ünlünün vakit geçirdiği popüler bir pastaneydi. Mustafa Kemal Atatürk'ün de buraya geldiği biliniyor. Burada şahane pastaların tadına bakabilirsiniz.Lebon Pastanesi'nin tam karşısında Suriye Pasajı bulunuyor. 1908 yılında Suriye uyruklu Hasan Halbuni Paşa tarafından pasaj, caddede alt tarafı pasaj üst tarafı konut olarak planlanan ilk yapıdır. Ayrıca çift asansör sisteminin de ilk olara kullanıldığı binadır. Ayrıca Türkiye'nin ilk sineması da bu pasajda açılmıştır.İstiklal Caddesi'nde yürümeye devam ettiğimizde solda Rusya ve İsveç Konsoloslukları bulunuyor. Özellikle İsveç konsolosluğu çok görkemli bir binaya sahip.
İstiklal Caddesi yürüyüşümüzün en sonunda meşhur Tünel Meydanı bulunuyor. Burası 141 yıl önce (18 Ocak 1875) inşa edilen dünyanın en eski ikinci yeraltı ulaşımı hattıdır (En eskisi 1863 Londra'da inşa edilmiştir). Karaköy-Beyoğlu arasında yıllardır hizmet veren bu tarihi ulaşım aracının Beyoğlu durağının bulunduğu semt Tünel olarak adlandırılmıştır. Burası aynı zamanda İstiklal Caddesi'nin bir diğer ucu olarak Tünel Meydanı diye adlandırılmıştır.

1910 yılında elektrikli sisteme geçen Finüküler 573 metre uzunluğundadır. Günümüzde 90 saniyede Karaköy'den Beyoğlu'na ulaşmaktadır.
Tünel Meydanı'na kadar gelmişken burada Galata Mevlevihanesi Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Galip Dede Caddesi'ne girdiğinizde 20 metre ileride solda görebilirsiniz.1491 yılında İskender Paşa tarafından yaptırılan Mevlevihane İstanbul'daki ilk mevlevihanedir. 25 Ekim 1925 tarihinde çıkarılan tekke, zaviyelerin kapatılması çerçevesinde faaliyetine son verilmiştir. Daha sonra 27 Aralık 1975 tarihinde Divan Edebiyatı Müzesi'ne çevrildi. En son ise 21 Kasım 2011 tarihinde Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ufak bir müze ve tabi ilginizi çekiyorsa ziyaret etmenizde fayda var. Ama ilgilinizi çekmiyor ise müzeyi gezmeniz 3 dakikadan fazla sürmez :)Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri : Pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00-16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Giriş Ücreti : Müze giriş ücreti 10 TL'dir. Müzekart geçerlidir.

***

İstiklal Caddesi'ndeki yürüyüşümüzü tamamladık. Şimdi biraz da İstiklal Caddesi'nin olmazsa olmazlarından bahsedelim..

Nostaljik Tramwayİstiklal Caddesi boyunca işleyen (Taksim Meydanı-Tünel) yenilenmiş emektar ulaşım araçlarıdır. Bu şirin kırmızı araçlar İstiklal Caddesi'nin simgesi haline gelmiştir. 1990 yılında caddenin trafiğe kapatılıp yayalaştırılmasıyla birlikte "nostaljik tramway" adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmeye başlanılmıştır.

İstiklal Caddesi'ni gezerken bu tramwaya binmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bizzat bizim üniversite arkadaşlarımızla sırf tramwaya binmek için İstiklal'e gitme gibi bir alışkanlığımız vardı.. :)

İstiklal Caddesi Sokak Müzisyenleri

İstiklal Caddesi'nin en büyük renkleridir sokak müzisyenleri. Gitarını, flütünü, sazını, kemençesini alan çıkar gelir İstiklal'e... Her adım başı her yaştan, her  cinsten, her türden bir sokak müzisyeniyle karşılaşmanız mümkün. Hatta bazen o kadar ilgi görür ki bazıları, büyük bir insan topluluğunun hep birlikte halay çekip, horon oynamasına şahit olabilirsiniz.İstiklal Caddesindeki Konsolosluklar

* Fransa Konsolosluğu
* Yunanistan Konsolosluğu
* Rusya Konsolosluğu
* İsveç Konsolosluğu
* Hollanda Konsolosluğu
* İtalya Konsolosluğu

İstiklal Caddesindeki AVM'ler

* Demirören AVM

İstiklal Caddesi Ünlü Eğlence Noklataları

* Çiçek Pasajı
* Nevizade
* Asmalı Meescit

İstiklal Caddesi'nde Ne Yenir?

* Kızılkayalar'da Islak Hamburger veya Kaşarlı Dürüm

İstiklal Caddesi'nden Ne Alınır?

* Kırmızı Tramway Maketi
* Beyoğlu Çikolatası

İstiklal Caddesi Tavsiye Cafeler

* Çıtır Kahve
* Yeşilçam Cafe
* Uçan Ev Cafe

İstiklal Caddesi'nde sizlerle birlikte biraz tarihi, biraz kültürel, biraz da sanatsal bir gezi yaptık. Genelde tüm şehrin kalbinin attığı bu caddenin gecesinde ve gündüzünde yapılacak aktiviteler sınırsızdır. Herkes kendisine göre bir eğlence seçeneği bulabilir.

Biz de bu güzel günün yorgunluğunu bugün bir kahveyle atıyoruz. Taksim'de güzel bir kahve eşeliğinde dost insanlarla sohbet etmek isterseniz bizim adresimiz Çıtır Kahve... Daha 2 ay önce açılmasına rağmen harika konseptiyle sıcacık bir mekan burası.

Üstelik Çıtır Çıtır fincanlarda kahve içmek de gayet keyifli. Kahveni içerken fincanını da bir yandan yiyebiliroyrsun :)Mekan sahibi Ferhat bey ve işletmecisi Ateş bey'in güzel sohbeti eşliğinde kahvelerimiz de geliyor. Çıtır Kahve'den güzel bir jest kahvenin üzerinde "Caner" yazıyor.. Bu güzel kahvelerin ve fincanların tadına bakmak ve dost insanlarla tanışıp sohbet etmek isterseniz Çıtır Kahve'ye bir uğrayın derim.

(Galatasaray Lisesi yanı Kartal Sokak)
Dostlarla Çıtır Kahve'den Sevgilerle...

Caner ÇELİK

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
balat-gezilecek-yerleristanbul-yedikule-gezilecek-yerler
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda İstiklal Caddesi, İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler, İstiklal Caddesi Görülecek Yerler, İstiklal Caddesi Kafeler, Taksim Gezilecek Yerler, Taksim Görülecek Yerler, Taksim Cafeler, Taksim Eğlence Mekanları, Asmalı Mescit Mekanlar, Nevizade Mekanlar, Taksim Çıtır Kahve, İstiklal Caddesi Çıtır Kahve, Beyoğlu Çıtır Kahve  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

5 yorum:

 1. Güzel yazı dizisi için Caner bey'e (gezenticaner) #çıtırkahve ailesi olarak teşekkür ederiz.Bu ve benzeri çalışmalarının gerek tarihi gerekse mimari bilgileri değerli takipçilerine ulaştırması,bilgilendirmesi ve manevi değerlere sahip çıkması açısından doğru bir yolda olduğunu belirtmek isteriz,başarılarının devamını dileriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ateş bey görüşleriniz için teşekkür ederim. Sizlere de başar dilerim.

   Sil
 2. Teşekkür ederiz Caner bey #çıtırfincan da kahve keyfine bekleriz...

  YanıtlaSil
 3. Citir kahvenizi mutlaka deneriz.Bekle beni Istanbul.

  YanıtlaSil
 4. istiklal caddesi geziniz süper olmuş...mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında...en çok çiçek pasajına bayıldım...gezilere devam :)

  YanıtlaSil

En Çok Okunanlar