Kamp Tehlikeleri Nelerdir?


Kamp yeri belirleme bölümünde bir çok kamp tehlikesinden ve bunlar için alınacak önlemlerden bahsetmiştik. Bunlar sel, fırtına, rüzgar, çığ gibi şeylerdi. Bunların haricinde de kamp hayatında bazı tehlikeler söz konusu olabilir. 

Fakat özellikle söylemeliyim ki bu tehlikeler belirli önlemler alındığı sürece kesinlikle korkmanız gereken tehlikeler değildir. Yine de doğal ortama çıktığınız için her şeye açık ve hazırlıklı olmalısınız.

***

Kamp yapmak güvenli mi? Kamp güvenliği nasıl sağlanır?

Öncelikle söylemeliyim ki kendimizi korumamız gereken en büyük tehlike; tahmin ettiğinizin aksine "İnsanlardır". Çünkü insanlar doğaya ve çevresine en çok zarar veren canlılardır. Bununla birlikte tehlikeli insanların olduğu bölgelerden uzak durmanız çok önemli bir tavsiyedir. Uyuşturucu kullanan, aşırı dozda alkol alan insanlar tüm yaşamımızda tehlike arz ettiği gibi kamp hayatında da çok büyük bir tehlike unsuru olabilirler. Bunun yanı sıra hırsızlık, gasp, taciz gibi istenmeyen olaylar yaşamamanız için öncelikle gerçek kampçıların kullandığı bölgeleri tercih etmelisiniz.

Şehirden uzak ve bir köy yakınında kamp kuracaksanız önceden köy muhtarına bilgi vermeniz iyi olabilir. Ya da riskli bir bölge olduğunu düşünüyorsanız yakınlardaki jandarma karakolu gibi kolluk kuvvetlerine bilgi verebilir ya da bölge hakkında onlardan yardım desteği alabilirsiniz.

Ayrıca yolda karşılaştığınız ve güvenmediğiniz insanlara program planınızı ve kamp yeri bilgilerinizi kesinlikle vermeyin. Yanınızda çok fazla değerli eşya götürmemeye özen gösterin. Yanınızdaki değerli eşyalarınızı da güvenmediğiniz kişilerden gizleyin. 

Gün içerisinde çadırınızdan uzak bir bölgede bir faaliyet yapacak iseniz çadırınızın fermuarına bir asma kilit takabilirsiniz. Bu ufak kilit belki güvenliği %100 sağlamasa da caydırıcılık anlamında etkili olabilir. 

Kamp güvenliği ile ilgili diğer önemli konu ise vahşi hayvanlar. Bununla ilgili kamp yapacağınız bölgede bulunan vahşi hayvanlar ile ilgili önceden bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiyi size en iyi o bölgede yaşayan köylüler ve köyün çobanları verebilir. 

Hayvanlarla ilgili bilgi aldıktan sonra bu hayvanların doğal yaşam alanı içerisine girmemek amacıyla barındığı ve uğrak yerlerinden uzak durmaya özen gösterin. 

Vahşi hayvanları uzaklaştırmak ve onlardan korunmak için bazı yöntemleri öğrenmeniz gerekebilir. Bu yöntemler daha huzurlu ve güvenli bir kamp geçirmeniz için size yardımcı olabilir.

Gece yatarken artan yemeklerin ve çöplerin kokusu dışarı çıkmayacak şekilde bağlayarak çöpe atmanız çok önemlidir. Eğer ortamda çöp bulunmuyorsa aynı şekilde poşeti bağlayıp çadırınıza uzak bir ağacın üst dallarına asabilirsiniz. Hayvanların çadırınıza yaklaşması durumunda belli bölgelere ip germe, ses çıkartacak cisimler yerleştirme gibi önlemler alabilirsiniz. Kamp ateşinin gece yanık kalması da bazı hayvanları uzak tutabilir. Fakat bu durumda yangın riskini de önlemeniz gerekebilir. Bununla ilgili kamp kuralları bölümünde detaylı bilgiler vermiştik inceleyebilirsiniz. 

Kampta vahşi hayvanlardan nasıl korunulur?

Hayvanları uzak tutmakla ilgili alınabilecek diğer önlemler ise çeşitli böcekler için ada çayı yaprağı yakılabilir.. Yılan gibi sürüngenlerin yaklaşmasını önlemek için çadırın etrafına kükürt tozu dökülebilir.. Torpil gibi ses çıkartan ve çevreye zarar vermeyen patlayıcılar kullanılabilir.. Özel ses dalgası yayarak bazı hayvanları uzak tutan çeşitli aletler kullanarak vahşi hayvanların yaklaşması önlenebilir..

Bunlar dışında alınabilecek daha küçük önlemler ise sivrisinek koruyucuları olabilir. Sivrisinekler size zarar vermeseler de kamp keyfinizi kaçırabilirler. Bu yüzden çadırınızın fermuarını sürekli olarak kapalı tutmanızda fayda var. Dışarıda beklettiğiniz ayakkabılarınızı giyerken de içlerini mutlaka kontrol etmeniz de önemli.

Bu konular kamp içerisindeki yaşanabilecek tehlikeler ile alakalıdır. Yaşanabilecek olumsuzluklara tedbir alarak huzurlu ve güvenli bir kamp geçirebilirsiniz. Böylelikle Güvenli bir kamp nasıl yapılır? sorularına umarım bir nebze fikir oluşturabilmişizdir.

Bir gün bir kampta görüşmek ümidiyle... Hoşçakalın...

Caner ÇELİK


Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Kampçılık rehberi, kamp rehberi, çiçeği burnunda kampçılara tavsiyeler, kamp nasıl yapılır, kamp yeri seçimi nasıl yapılır, kampta çadır seçimi nasıl yapılır, kamp tehlikeleri nelerdir, kamp kuralları nelerdir  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   

Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar