Neden Kamp Yapmalıyız? Kamp Yapmanın Faydaları Nelerdir?


Neden Kamp Yapmalıyız? Kamp Yapmanın Faydaları Nelerdir?

1.Doğa ile İç İçe Olursunuz

İnsan doğası gereği doğaya uyumludur ve doğada kendini daha iyi hisseder. Ait olduğunuz yerde olursunuz, sakinleşir ve stresten uzaklaşarak kendinizi daha fazla mutlu ve huzurlu hissedersiniz. Apartman dairelerinde yaşayıp yüzlerce kişinin bir arada olduğu alışveriş merkezlerinde dolaşmaktan daha iyidir doğada olmak...

Doğada olmanın en önemli faydalarından biri de doğayı koruma içgüdüsünün gelişmesidir. Kamp yapmaya başladıkça doğaya ve çevreye karşı duyarlılığınız artacaktır.

2.Sınırlarınızı Aşarsınız

Doğada kalmak sınırlarınızı aşmanızı sağlar. Yürüyemeyeceğinizi düşündüğünüz mesafeleri yürüyüp, tırmanamayacağınızı düşündüğünüz yerleri tırmanırsınız. Korktuğunuz veya çekindiğiniz böcek, haşere ya da bazı hayvanlar varsa doğada bu korkularınızı ve çekincelerinizi yenersiniz. 

Çoğu insan çadırda bile kalamazken, karanlıktan korkarken, dışarıda oturmaktan çekinirken, kamp ortamında bu korkularınızı yenip kendi sınırlarınızı aşabilirsiniz. Üstelik zorlanmadan ve farkında bile olmadan...

3.Özgüveniniz Artar

Doğanın size verdiği en güzel hediye özgürlüktür. Aile ve çevre baskından uzak özgür ve bağımsız davranabilmek size çok iyi gelecektir. Doğal ortamda hayal gücünüz ve pratik becerileriniz de artacaktır. Bunları kendinizde kısa zamanda farkedecek ve özgüveninizi de artıracaktır.

4.Spor Yaparsınız

Yoğun iş temposu içerisinde ve şehir ortamında spor yapıyor iseniz doğa ortamında yaptığınız sporun çok daha farklı olacağını göreceksiniz. Doğada bol bol oksijen alarak yaptığınız yürüyüşler ve koşular vücudunuza çok iyi gelecektir ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

5.Teknolojinin Etkilerini Azaltırsınız

Çağımızın en büyük bağımlılıklarından biri kuşkusuz teknoloji bağımlılığı.. Telefonlara ve elektronik aletlerle geçirilen zaman arttıkça farkında olmadan vucüt yorgunluğu ve devamında çeşitli rahatsızlıklar olarak geri dönüyor insanlara. Oysa ki doğaya çıktığınızda birkaç saat ya da birkaç gün teknolojiden uzak kalarak dinlenmek sizlere iyi gelecektir. Belki de teknolojiye çok da ihtiyacınızın olmadığınızı fark edecektir.

6.Yemek Daha Lezzetli Olur

Doğada aldığınız oksijenden midir yoksa doğanın size verdiği pozitif enerjiden midir bilinmez kamp esnasında yenilen yemekler size çok daha lezzetli ve keyifli gelecektir. Mangal başında pişen etlerinizin, közlenen sebzelerinizin tadı damağınızda daha bir kalacak...


7.Kendinizi Dinlersiniz

Yoğun geçen şehir hayatı insanları bedenen ve ruhen çok fazla yorduğu için bazen buralardan biraz uzaklaşmak gerekebilir. Kamp yaparken kendiniz ile baş başa kalmak size çok iyi gelecek ve belki de yapacağınız planlar, düşüneceğiniz konuları daha sağlıklı değerlendirebilir ve kendinizi daha çok dinleyebilirsiniz.

Belki de aklınıza hiç gelmeyen şeyler burada gelir ve size düşünemeyeceğiniz yeni kapılar açabilir. Ruhunuza bir nevi reset atmış olursunuz.

8.Takdir Edilirsiniz

Arkadaşlarınız ve sosyal çevreniz sıradan hayatın dışına çıktığınız için sizi takdir eder ve hatta yerinizde olmayı isterler. Belki de dışarıdan çok cesurca gibi görünen ama yaşadıkça çok da normal ve keyifli bir aktivite olduğunu göstererek onlara güzel bir örnek olabilirsiniz.

9.Sağlıklı İlişkiler Kurarsınız

Kamp ortamında yanınızdaki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kurarsınız. Bu size insanları daha iyi tanıma ve daha keyifli bir sohbet etme imkanı sağlar. 

Kamp ortamında kurulan dostluklar da çok keyiflidir. Hayatın keyfini doğada vakit geçirerek yaşayan insanların geneli pozitif kişilerdir. Böylece kamp ortamında yeni insanlarla tanışıp, kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz.

Hele bir de kamp ateşi varsa tadından yenmez. Kamp ateşi doğal bir terapidir. Isıtır, sakinleştirir, dinlendirir... Hele bir de sıcak çay, sıcak sohbet, közde mısır varsa o an başka hiçbir şey istemezsiniz. 

10.Daha Kaliteli Bir Uyku

Şehirlerdeki yapay ışıklardan uzak güzel bir uyku uyumanın keyfini yaşamadan bilemezsiniz. Bol oksijen ile birlikte çok sağlıklı bir uyku çeker, erkenden dinlenmiş bir şekilde uyanarak güne mis gibi bir hava ile uyanırsınız.

11.Keşfetmeyi Keşfetmek..

Yeni yerler, yeni doğal güzellikler, yeni hayvanlar, yeni bitkiler keşfedersiniz. Belki bir kitapta ya da internette gördüğünüz hayvanlara, bitkilere dokunma fırsatı bulabilirsiniz. Keşfetmenin yaşı ve sınırı yoktur. Bunu doğada çok daha iyi anlayacaksınız...Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  kamp yapmak neden yararlıdır, kamp yapmanın faydaları nelerdir, kampın yararları, neden kamp yapılmalı, neden kamp yapmalıyız?, kamp kuralları nelerdir, kamp yeri seçiminde nelere dikkat edilirçadır seçiminde nelere dikkat edilir, kamp tehlikeleri nelerdir    konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar