Kampçılıkta Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?


Kampçılıkta Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle söyleyelim ki kampçılıkta ihtiyaçlar tamamen kişilerin istekleri, karakterleri ve kamptan beklentileriyle değişiklik gösterir. Kimileri az malzeme ile daha doğal bir kamp yapmaktan hoşlanırken, kimileri ise rahatına düşkünlükten dolayı kampında daha çok ekipmana ihtiyaç duyar. Bu bölümde kampçılığın en ana malzemesi olan çadır ile ilgili incelemeler yapacağız. Çadır seçiminde neler dikkate alınmalı?, size en uygun çadır nasıl seçilir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Çadır seçimiyle ilgili ana konuları aşağıda inceleyelim.

1.Kaç kişi olacaksınız ? 

Çadır alırken öncelikle büyüklüğünü ve kapasitesini belirlemeniz gerekir. Genelde 2 ya da 3 kişilik çadırlar standart boyutlardadır. Fakat ailenizle ya da arkadaşlarınızla daha çok kamp yapacaksanız 4 ve üzeri kapasiteli çadırlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu durumda şunu unutmayın ki; çadırın kapasitesi arttıkça ağırlığı da artacaktır ve taşıma zorluğu gibi bir sorun ortaya çıkacaktır. Bu dengeyi kurmak yine de sizin ihtiyaçlarınız ile alakalıdır. 

2.Hangi şartlarda, hangi mevsimde kullanacaksınız ?


Çadır alırken sanırım düşünülmesi gereken en önemli konu bu. Çadırınızı daha çok yaz aylarda kullanacaksanız Black and Fresh özellikteki çadırlardan almanızı tavsiye ediyorum. Güneş ışığının çadırınızın içerisine girmesini engelleyen bu özellik, sabah erken saatlerde sıcaktan ter içinde uyanmak istemeyenler için kesinlikle  önemlidir. Black and Fresh özelliği olmayan çadırlarınızı yaz aylarında daha çok ağaç korunaklı alanlara kurarsanız güneşten daha az etkilenebilirsiniz.


Amatör kampçılar genelde kamplarını hep yaz aylarda yaparlar. Fakat siz kış aylarında da kamp yapmaya başladığınızda çadırınızın 4 mevsim koruma özelliklerine sahip olması gerekir. Soğuk, rüzgar ve yağmur suyu geçirmeyen özellikli çadırlar kış ayları için son derece hayati önem taşır. Tabi 4 mevsim çadırların özellikleri arttıkça doğal olarak fiyatları da yükselecektir...3.Kurulum Kolaylığı?

Kurulum bakımından yaygın olarak kullanılan  iki farklı çadır tipi vardır. Klasik kurulumlu çadırların  haricinde kolay kurulumlu ya da hazır kurulumlu olarak satılan çadırlar da mevcuttur. Burada seçim tamamen size kalmış. 

Burada karar vermekle alakalı şunları söyleyebilirim. Genelde gittiğiniz bölgede birkaç gün kalıyorsanız klasik çadırları tercih edebilirsiniz. Fakat sürekli yer değiştirerek kamp yapan biriyseniz kolay kurulumlu çadırlar sizin için biraz daha uygun olabilir. Fakat çadır kurulumu konusunda artık pratiklik kazandıysanız klasik kurulumlu çadırı kurmak da en fazla 10 dakikanızı alacaktır. 

Bununla ilgili dikkat edilecek diğer husus da hazır kurulumlu çadırların hacmi biraz daha büyük olduğundan taşıma konusunda biraz dezavantaj yaratabilir.

4.Kampta Ulaşım Şartlarınız 

Kamplara sürekli aracınız ile gidiyorsanız çadırın ağır ya da büyük olması sizi zaten etkilemez. İstediğiniz büyüklükte ya da özellikle çadır alarak arabanızda muhafaza edebilirsiniz. Fakat arabanız yok ise ve genelde yürüyüşlü kamplara ya da ulaşımı olmayan bölgelere kamp yapmaya gidiyor iseniz ağırlık,  büyüklük ve çadır hacmi konuları sizin için daha önemli bir hale gelecektir. 

5.Kamp Yapma Sıklığınız ve Bütçeniz

Bu konu aslında en hassas konu. Neye ihtiyaç duyduğunuz ve kamp çadırı için ayırabileceğiniz bütçenin dengesi de çok önemlidir. Çadır için düşük bir bütçe ayırıp daha az özellikli bir çadır alabilirsiniz fakat bu sizin ihtiyacınızı karşılamayıp sizi tatmin etmeyebilir. Bu durumda daha iyi bir çadır almak için tekrar bütçenizi zorlayabilirsiniz. 

Özellikle kampçılığa yeni başlıyorsanız kampçılığı sevmeyip devam etmeme ihtimalinizi ya da ileride daha konforlu ya da özellikli bir çadıra ihtiyaç duyabileceğinizi de düşünmelisiniz. Bunu biraz daha iyi tartabilmek için ilk 1-2 kampınızı arkadaşlarınızın çadırlarında geçirmek ya da kamping işletmelerinin kendi çadırlarını kullanmakla da görebilirsiniz.

Özet olarak çok seyrek kamp yapan biriyseniz çok pahalı ya da özellikli bir çadır almanıza gerek yok. Örneğin çadırınızın üzerine kalın bir battaniye atarak Black and Fresh özelliğine sahip doğal bir hale getirebilirsiniz. Sık kamp yapan kişiler çadır için bütçelerini biraz daha yukarıda tutarlar ise kamp etkinliğinizde çadırınızdan daha memnun kalabilirsiniz.Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Kampçılık rehberi, kamp rehberi, çiçeği burnunda kampçılara tavsiyeler, kamp nasıl yapılır, kamp yeri seçimi nasıl yapılır, kampta çadır seçimi nasıl yapılır, kamp tehlikeleri nelerdir, kamp kuralları nelerdir  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar