Kamp Kuralları Nelerdir?


Kamp Kuralları

Hayat kurallarla doludur.. Doğada her ne kadar amacımız "özgür olmak" olsa da kampçılıkta uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar hem doğada işinizi daha çok kolaylaştıracak ve hem de çevreyi ve çevrenizdeki insanları rahatsız etmemek için uyulması gereken sosyal kurallardır. 

* En önemli kural doğaya saygı kuralıdır. Kamp bitiminde malzemelerinizi toplarken o bölgeyi doğal ortamında bırakmalı, çöplerinizi toplamalı ve sanki orada hiç kamp yapılmamış gibi haline getirene kadar çevrenizi temiz bırakmalısınız.

* Daha önce kamp yapılmış olan alanlarda o alanın bitki örtüsünün zarar gördüğünü fark ettiğinizde, daha fazla zarar görmemesi adına kampınızı başka bir yere kurmalısınız.

* Kamp konusunda tecrübesiz iseniz malzeme kullanımı ile ilgili önceden pratikleşmenizde fayda var. Örneğin çadırınızı kampa gelmeden önce evinizde kurmayı deneyin. Böylece kampa geldiğinizde vakitten ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. 

* Kampınızı kurmaya karar verdiğiniz alanda etrafınızda başka insanlar varsa ilk andan itibaren onlarla iletişime geçmek kampçılığın önemli kurallarından biridir. Onları rahatsız etmeden, hoşgörülü ve pozitif bir şekilde kampınızı kurmalı ve geçici komşularınızla uyumlu şekilde yaşamalısınız.


* Kamçılıkta ekip ruhu esastır. Ortaklaşa yapılması gereken işlerden kaçmayın. Görev dağılımı yapılıyor ise istekli olun ve elinizden geldiğince becerikli olmaya çalışın. Grup olarak yapılan kamplarda tembel insanlar pek sevilmezler. Bu yüzden bir sonraki kamp aktivitelerine davet edilmeyebilirler. Tembellik yapmak istiyorsanız yalnız başınıza kamp yapacaksınız... :)

* Kimseden habersiz kamp alanından uzaklaşmayın. Kalabalık kamplarda body sistemi kullanarak güvenliği artırmak önemli bir kuraldır. 

* Çevrede yaşayan hayvanların yaşam dengesini bozacak ve doğal hayatını etkileyecek davranışlardan kaçınmalı, tehlikeli şakalara ya da yarışlara kalkışılmamalı.

* Gece belirlenen bir saatten sonra sessiz olunmalı, yüksek sesle konuşmak, müzik dinlemek, şarkı söylemek gibi çevreyi rahatsız edebilecek davranışlardan kaçınmalıdır. Kampta erken uyumayı tercih edebilecek kişiler olduğunu da düşünerek saygı gösterilmelidir.
* Kamp ateşinizi mümkünse daha önce ateş yakılmış bir yerde yakmanız uygun olur. Hafif bir çukur açıp içerisine ateşi yakabilir ya da etrafına taşlarla set örebilirsiniz. Kamp ateşi çadırlardan güvenli bir uzaklıkta olmalıdır ve rüzgarın esiş yönünde çadırların bulunmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca gecenin sonunda ateşin tamamen söndüğünden emin olmalısınız. Aksi takdirde yangın tehlikeleri ortaya çıkabileceğinden bu önlemleri kesinlikle almalısınız.


* Aynı şey sabah erken saatlerde de geçerlidir. Çok erken uyanmayı tercih edenlerin yanı sıra kampta sabah uykusu keyfini yaşamak ve dinlenmek isteyenler de olabilir. Erken saatlerde yüksek sesle konuşmamaya özen gösterilmelidir.

* Kullanılan tüm malzemeler kullanıldıktan sonra hemen temizlenerek hijyenik şekilde saklanmalıdır. Kampta özellikle bulaşık biriktirmek ve temizliği geciktirmek ciddi hijyen sorunlarına yol açabilir.

* Kişilerin malzemelerini izinsiz kullanmamalıyız. Kampta herkes kendinden sorumludur. Bu yüzden herkes kendi hayatını minimum düzeyde geçirebilecek şekilde hazırlıklı gelmeli, başkasının kendine göre yaptığı hazırlığa mümkün olduğunca ortak çıkmamalıdır. Örneğin; Sadece sahibine yetebilecek bir malzemeye ortak çıkarsanız malzeme sahibini de mağdur edebilirsiniz. 

* Gece uyumadan önce tuvalet ihtiyacı kesinlikle giderilmelidir. Çünkü gece ışık yetersizliği ve güvenlik sebebiyle kendinizi zora sokabilir ve etrafı rahatsız edebilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Kampçılık rehberi, kamp rehberi, çiçeği burnunda kampçılara tavsiyeler, kamp nasıl yapılır, neden kamp yapmalıyız, kamp yapmanın faydaları nelerdirkamp kuralları nelerdirkamp yeri seçiminde nelere dikkat edilir,  çadır seçiminde nelere dikkat edilirkamp tehlikeleri nelerdir  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar