Kamp Yeri Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?


1.Kamp Yeri Nasıl Seçilir? Dikkat Edilmesi ve Araştırılması Gereken Konular Nelerdir?

Kamp yeri belirlerken dikkat edilmesi gereken ilk husus doğaya ve doğadaki canlılara zarar vermemek olmalıdır. Kampçılıkta ilk kural doğaya saygılı olmak ve doğayı korumaktır. İlk önce seçeceğiniz bölgenin doğal yapısını araştırmanız gerekir.

* Gidilecek bölge hakkında genel bilgiler edinilmeli ve hava durumu kontrol edilmelidir.
* Fotoğraf, video gibi görsel kaynaklar izlenerek fikir edinilebilir. Aynı zamanda Google Earth,  Google Haritalar, Wiciloc gibi uygulamalardan destek alınabilir. 
* Kamp yapılacak yerin zemini, bitki örtüsü, toprak yapısı gibi bilgiler edinilmeli.
* Su ve elektrik kaynakları, yakacak, güneş ve gölge yoğunluğu bilgileri edinilmeli.
* En yakın alışveriş noktası, hastane, eczane, askeri alan gibi noktalara yakınlığı iyice araştırılmalıdır. Bunlar hem sizin rahatınız hem de güvenliğiniz açısından çok önemlidir.
* Kamp yapılacak bölgeye ulaşım durumu da iyice araştırılmalıdır.
2.Kamp Yerinde Çadır Kurulacak Yer Nasıl Seçilir?

* Sel, su taşkını, yıldırım çarpması, kaya düşmesi, çığ, rüzgar alma gibi etkenleri iyice düşünmeli ona göre uygun bir yer belirlenmelidir. Örneğin su yatağına ya da suya yakın yerlere çadır kurduğunuzda yağış ve sel durumlarında zarar görebilirsiniz. Yine yağmurlu günlerde yıldırım düşmesi riskini düşünerek en tepeye ya da tek bir ağacın bulunduğu bir noktaya çadır kurmamaya özen gösterilmelidir. 

* Geceleri akarsu kenarları hayvanların uğrak noktalarıdır. Bu yüzden akarsu kenarlarına çok fazla yakın olmamalı, hayvanların geçiş güzergahları tespit edildiyse bu güzergahlara çadır kurulmamalıdır. 

Bunlar kampınız sırasında daha çok güvenliğiniz ile ilgili tavsiyeler idi. Biraz da daha keyfi tavsiyelerde bulunalım... 
* Öncelikle sürekli farklı bölgelerde kamp kurmanız size farklı tecrübeler katacak ve sizi daha iyi bir kapçı yapacaktır. Bu yüzden kampçılıkta sürekli olarak bölge çeşitliliği yapmanızı tavsiye ederim.

* Özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için ağaçların kenarlarına çadırınızı kurarak gölgelerinden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte kamptaki yaşam hayatınızı gözden geçirerek güneşin doğuş ve batış yönüne doğru çadır yerinizi belirlemelisiniz. 

* Çadırınızın giriş kapısının yönünü görsellik ya da kullanım şekliniz olarak da belirlemeniz önemlidir. Örneğin deniz kenarında kamp yapıyorsanız sabah çadırınızın fermuarını ilk açtığınızda masmavi bir deniz görüntüsüyle uyanmak istiyorsanız deniz yönüne doğru çevirebilirsiniz. 


Caner ÇELİK

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yazının altına yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca bölgeye gezi planı yapacaklar sorularını paylaşabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Gezilerim sırasında anlık paylaşımlarımı yazılardan önce İnstagram'dan yapıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Bu yazıda  Kampçılık rehberi, kamp rehberi, çiçeği burnunda kampçılara tavsiyeler, kamp nasıl yapılır, kamp yeri seçimi nasıl yapılır, kampta çadır seçimi nasıl yapılır, kamp tehlikeleri nelerdir, kamp kuralları nelerdir  konularına yer verdik. Umarım beğenmişsinizdir.

Sosyal Medya Takip
   
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar