Muğla Şehir Rehberi

        

MUĞLA

Sıcak iklimi ve canayakın insanlarıyla bilinen şirin bir Ege şehri Muğla.. Şehir merkezinin denize kıyısı olmamasına rağmen kıyı şeridindeki turistik bölgeleriyle Türkiye turizminde büyük rol üstleden ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir turizm şehridir.

Plaka Kodu : 48
Nüfus : 894,509 (2014)
Yüzölçümü : 12,974 km2
Alan Kodu : 252
Bölge : Ege Bölgesi

Muğla'nın Neyi Meşhur? :
Muğla'nın turisttik bölgelerinin yanısıra kızları meşhurdur. Hatta halk arasında bir söz vardır "evini tuğladan yapacaksın, kızı Muğla'dan alacaksın". Ayrıca son dönemde Muğla'da çekilen dizi ve sinema filmleri çok popüler olmuştur. Bunun sebebi Muğla halkının sevecen ve sıcak tavırlarıyla birlikte yörenin şivesidir. Muğla'ya has mimarisiyle Muğla Evleri de yşehrin en meşhur değerleridir.

Muğla'da Ne Yenir? Hangi Yemekleri Meşhurdur? :
Çökertme Kebabı ve Muğla Köftesi.

Ünlü Muğlalılar : 
Tansu Çiller (Siyasetçi), Salih Uçan (Futbolcu), Keremcem (Şarkıcı ve Oyuncu), Yeşim Salkım (Şarkıcı ve Oyuncu), Nail Çakırhan (Mimar), Neyzen Teyfik (Şair ve Sanatçı).

Muğla'ya Nasıl Gidilir :
Muğla İstanbul'a 680 km, İzmir'e 229 km, Ankara'ya 586 km, Antalya'ya 306 km uzaklıktadır.
Muğla Otogar'a yılın hemen her sezonu büyük otobüs şirketleri şehirlerarası seferler düzenlemektedirler. Muğla şehir merkezi, Bodrum Milas Havalimanı'na 51 km, Dalaman Havalimanı'na 84 km uzaklıktadır. 

Muğla Gezilecek Yerler : 
Bodrum - Gümbet - Bodrum Kalesi - Belen Kahvesi - Beçin Kalesi - Ören - Akyaka - Sedir Adası - Marmaris - Marmaris Kalesi - Kızkumu - Selimiye -  Çiftlik - İçmeler - Turunç - Datça - Knidos Antik Kenti - Palamutbükü - Dalyan - İztuzu Plajı - Kaunos Antik Kenti - Sarıgerme - Göcek -Fethiye - Ölüdeniz - Kelebekler Vadisi  - Babadağ - Saklıkent.
Bu Yazıyı Paylaş:  Facebook Twitter Google+

0 Yorum:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar